Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення ( )щодо практичного застосуваннянорм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомила, що придбала земельну ділянку, за результатами поділу якої було сформовано дві земельні ділянки, які планує продати.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
1. Чи має право платник податків зменшити свій дохід від продажу земельної ділянкиплощею ( ) га (який буде другим продажем після продажу земельної ділянки площею ( ) га), які були утворені (сформовані) у результаті поділу земельної ділянки площею ( ) га, на документально підтверджені витрати у розмірі ( ) гривень, понесені платком податків на придбання земельної ділянки площею ( ) га, розташованої на території України?
2. Чи коректним (правильним) буде наступний розрахунок (із застосуванням пропорційності) зменшення доходу від продажуземельної ділянки площею ( ) га (який буде другим продажем після продажу земельної ділянки площею ( ) га) на суму документально підтверджених витрат у розмірі ( ) гривень, понесені платком податків на придбання земельної ділянки площею ( ) га, розташованої на території України?
3. Чи може застосовуватись розрахунокзменшення доходу від продажу земельної ділянки площею ( ) гана суму ( ) грн у разі, якщо це буде другий продажземельної ділянки площею ( ) гапісля продажу земельної ділянки площею ( ) га?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 ПКУ, зокрема частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна, неподільного об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця визначено ст. 172 Кодексу.
Згідно з п. 172.1 ст. 172 ПКУне оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умовиперебування такого майна у власності платникаподаткубільшетрьохроків, дохід, отриманий платникомподатку від продажу (обміну), зокрема земельноїділянки, що не перевищуєнормибезоплатноїпередачі, визначеніст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення.
Умоващодоперебування такого майна у власності платникаподаткубільшетрьохроків не поширюється на майно, отриманеплатникомподатку у спадщину.
Відповідно до абзацу першого п. 172.2 ст. 172 ПКУдохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об'єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.
Разом з тимдохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об'єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу другого та наступних об'єктів нерухомості, не зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ, крім випадків, якщо зазначене у цьому абзаці майно отримано платником податку у спадщину(абзац другий п. 172.2 ст. 172 ПКУ).
При цьому дохід від продажу об'єктів нерухомості, зазначених в абзаці першому п. 172.2 ст. 172 ПКУ, може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об'єкта нерухомості, розташованого на території України.
Дохід від продажу протягом звітного (податкового) року неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання такого об'єкта, майнових прав.
Під витратами на придбання об'єкта нерухомості розуміються, зокрема, витрати на придбання об'єкта нерухомості на підставі договору купівлі-продажу, міни, у тому числі вартість майна, що було передано як компенсація за такими договорами, реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт нерухомості;
При цьому, якщо платник податку скористався правом на зарахування витрат, він зобов'язаний задекларувати доходи від усіх операцій з продажу, міни чи іншого відчуження відповідних об'єктів, здійснених протягом звітного (податкового) року, в тому числі і у разі якщо стороною відповідного договору є юридична особа чи самозайнята особа.
Копії документів, що підтверджують зазначені витрати, надаються разом з податковою декларацією.
Враховуючи викладене, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного податкового року другого об’єкта нерухомого майна (земельної ділянки), не зазначеного уп. 172.1ст. 172 ПКУ, може бути зменшений на документально підтверджені витрати, які вираховуютьсяпропорційно до витрат, що понесеніна придбання такого об'єкта нерухомості, розташованого на території України.
Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасуваннявоєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |