Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення ( ), щодо практичного застосуваннянорм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків – фізична особа у своєму зверненні повідомила, що вона отримала у подарунок від батьків грошові кошти у сумі, що перевищує
25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати.
В зв’язку з чим просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку оподаткування грошових коштів, отриманих у подарунок від членів сім’ї першого ступеня споріднення та чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу.
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 Кодексу, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, зокрема, залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем та їх резидентського статусу.
Згідно з п. 174.6 ст. 174 Кодексу об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 Кодексу, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом ІV Кодексу для оподаткування спадщини.
Об’єкти дарунку платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу.
Відповідно до п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 Кодексу за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти дарування, що отримуються у дарунок членами сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення.
Згідно з п. п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IVКодексу вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.
Крім того, відповідно доп.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пунктах 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) встановлено ст. 179 Кодексу, згідно з п. 179.1 якої платник податку зобов'язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до Кодексу.
Разом з тим відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, крім випадків, коли подання податкової декларації прямо передбачено Кодексу, якщо такий платник податку отримував, зокрема, доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділуIV Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, у разі, якщо фізична особа – резидент є членом сім'ї дарувальника – резидента першого ступеня споріднення, то дохід у вигляді грошових коштів подаровані дарувальником на користь обдарованого, незалежно від їх розміру, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою, але звільняється від оподаткування військовим збором.
При цьому податкова декларація про майновий стан і доходи не подається платником податків за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |