X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.11.2023 р. № 4406/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба Україниза результатами розгляду запитів Підприємства про надання індивідуальної консультації щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

В жовтні 2022 року Підприємство через електронний кабінет платника податків було подано заяви про застосування спрощеної системи оподаткування.

Підприємство зазначило, що до 24.10.2022 року було платником податку на прибуток на загальних підставах таплатникомподатку на додану вартість (далі – ПДВ), а з 24.10.2022 є платником єдиного податку третьої групиза ставкою 2 відсотки (на момент подання запитів).

Протягом листопада 2022 року Підприємством було укладено договорикупівлі-продажу товарів з урахуванням ПДВ.

Враховуючи вище зазначене, Підприємство запитує чи не буде подвійного оподаткування у періоді перебування на єдиному податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які зазначені в Кодексі.

Статтею 36 розділу І Кодексу визначено, що податковим обов’язком визначається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором, та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов’язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно статтею 38 розділу І Кодексу виконанням податкового обов’язку визначається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II Кодексу.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу та підрозділом 8 розділу ХХ Кодексу.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесено зміни до Кодексу, зокрема підрозділ 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктом 9,який визначає особливості справляння єдиного податку під час воєнного, надзвичайного стану на території України.

Відповідно до підпункту 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу платниками єдиного податку третьої групи можуть бути юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та без обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Відповідно до підпункту 9.8 пункту підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки:

з 1 квітня 2022 року - у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;

з наступного робочого дня після подання заяви - у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.

Згідно з пунктом 299.5 статті 299 Кодексу у разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний надати протягом двох робочих днів з дня подання суб'єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку.

Відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, звільняються від обов’язку нарахування та сплати податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з податку на додану вартість, а їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником податку на додану вартість для цілей цього пункту розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.

Тобто, платники єдиного податку третьої групи, що перебували на загальній системі оподаткування, та які перейшли на спрощену систему оподаткування з особливостями оподаткування, звільняються від обов’язку нарахування та сплати податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також не мають права на формування податкового кредиту.

Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) період у в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3  статті 292 Кодексу.

Таким чином, доходи отримані у період перебування суб’єкта господарювання на спрощеній системі оподаткування з особливостями оподаткування є базою оподаткування єдиним податком третьої групи зі ставкою 2 відсотки.

Додатково повідомляємо, щоЗакон України від 30.06.2023 №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» визначає, зокрема, порядок та умови повернення суб'єктів господарювання, які використовували спрощену систему з особливостями оподаткування, встановлену пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення»  Кодексу,системи оподаткування, на якій платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування.

Згідно з підпунктом 91.1 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31.07.2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, та не відмовилися від їхнього використання самостійно, з 01.08.2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Щодо оподаткування податком на додану вартість, то для платників податків, у яких була призупинена реєстрація платником податку на додану вартість, та яким з 1 серпня 2023 року автоматично відновлено права та обов'язки, підпунктом 91.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що за товарами, необоротними активами, які були придбані/виготовлені/ввезені на митну територію України з ПДВ до початку використання спрощеної системи з особливостями оподаткування та використані (поставлені, реалізовані) в період застосування спрощеної системи з особливостями оподаткування, податкові зобов'язання, передбачені пунктом 198.5 статті 198 Кодексу, нараховуються протягом серпня - жовтня 2023 року, але не пізніше 31 жовтня 2023 року.

Базою оподаткування для нарахування таких податкових зобов'язань за товарами, придбаними на митній території України, є вартість їх придбання.

Згідно з підпунктом 91.2.1 підпункту 91.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу після відновлення реєстрації платником податку на додану вартість до податкового кредиту включаються лише суми ПДВ, сплаченіпри ввезенні товарів на митну територіюУкраїни у періоді, в якому платник використовував спрощену систему з особливостями оподаткування.

Особливості оподаткування податком на прибуток підприємств платників податку, які тимчасово перейшли на сплату єдиного податку з урахуваннямособливостей, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, та з 1серпня 2023року повертаються на сплату податку на прибуток підприємств передбачено підпунктом 91.3. пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

З метою усунення подвійного оподаткування операцій з відвантаження (надання) товарів (робіт, послуг), які було розпочато в період сплати єдиного податку та завершено в період сплати податку на прибуток підприємств змінами до Кодексу запроваджено окремі положення щодо врегулювання питання оподаткування податком на прибуток підприємств та які зазначено у пункті 41підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, починаючи з 1 серпня 2023 року фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування, вартість яких згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності визнано у складі доходу під час перебування на такій системі. Водночас фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму собівартості таких товарів (робіт, послуг), що врахована у складі витрат згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування.

Фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду зменшується на суму доходу, визнаного згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності,у вигляді вартості товарів (робіт, послуг), відвантажених (наданих) у такому періоді в частині суми їх попередньої (авансової) оплати, отриманої під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування, та оподаткованого єдиним податком. Водночас фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму собівартості таких товарів (робіт, послуг), відвантажених (наданих), що врахована у податковому (звітному) періоді у складі витрат згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

У разі отримання під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування попередньої (авансової) оплати частини вартості товарів (робіт, послуг), відвантажених (наданих) надалі у звітному (податковому) періоді перебування такого платника на сплаті податку на прибуток підприємств, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму частини собівартості таких товарів (робіт, послуг), що врахована у такому періоді ускладі витрат згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерськогообліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, яка належить так до собівартостітаких товарів (робіт, послуг), як належить сума такої попередньої (авансової) оплати дозагальної вартості таких відвантажених (наданих) товарів (робіт, послуг).

Відповідно до пункту 41підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періодупідлягає коригуванню. Зазначені коригування застосовуються незалежно від того, чи прийняв платник відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу рішення про незастосування коригувань фінансового результату оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень розділу ІІІ Кодексу (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років такоригувань, відповідно до підпункту 140.4.8пункту 140.4 та підпункту140.5.16 пункту 140.5 статті 140 Кодексу).

Отже, виходячи з викладеного та з урахуванням інформації зазначеної у запитахПідприємства,оскільки Підприємство самостійно подало заяву на обрання спрощеної системи оподаткування та не отримало від контролюючого органу письмової вмотивованої відмови у порядку визначеномупунктом 299.5 статті 299 Кодексу,то відповідно норм законодавства платник податку зобов’язанийвиконувати податкові обов’язки як платник спрощеної системи оподаткування без права на укладання договорів на постачання товарів з урахуванням сум ПДВ та інших обов’язків як платника ПДВ.

Водночас наголошуємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин потребує комплексного аналізу документів та матеріалів, що дозволяють ідентифікувати предмет запиту.

Додатково повідомляємо, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 розділу XX «Перехідніположення» Кодексутимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).