Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства стосовно роздрібної торгівлі алкогольними напоями та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариство має мережу магазинів-кафе (далі – об'єкт торгівлі), в якій проводить діяльність в сфері громадського харчування, а також торгівлю алкогольною продукцією.
За кожною адресою об'єкту торгівлі наявна діюча ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Враховуючи викладене вище, платник податків просить роз'яснити:
1. Чи має право Товариство, отримавши алкогольну продукцію на один об’єкт торгівлі, переміщати цей алкоголь на інший свій об’єкт торгівлі?
2. Чи необхідно складати товарно-транспортну накладну встановленого зразка форми № 1-ТН/алкогольні напої/ (далі – накладна № 1-ТН/алкогольні напої/) при переміщенні алкогольних напоїв між власними об’єктами торгівлі, та у разі необхідності такого оформлення, яку ліцензію потрібно зазначати в графах «Відправник» та «Одержувач»?
3. У разі необхідності оформлення товарно-транспортної накладної № 1-ТН/алкогольні напої/ при переміщенні алкогольних напоїв між власними об’єктами торгівлі, чи потрібно такі товарно-транспортні накладні реєструвати в Єдиному реєстрі?
4. Чи відносяться до акцизного складу магазини-кафе, які належать Товариству?
5. У разі необхідності оформлення товарно-транспортної накладної № 1-ТН/алкогольні напої/ при переміщенні алкогольних напоїв між власними об’єктами торгівлі, чи має право Товариство виписувати товарно-транспортну накладну № 1-ТН/алкогольні напої/ при переміщенні алкогольних напоїв між власними об’єктами торгівлі, на кур’єра, який працює в штаті підприємства?
6. У разі необхідності оформлення товарно-транспортної накладної № 1-ТН/алкогольні напої/ при переміщенні алкогольних напоїв між власними об’єктами торгівлі, чи має право Товариство виписувати товарно-транспортну накладну № 1-ТН/алкогольні напої/ при переміщенні алкогольних напоїв між власними об’єктами торгівлі, на третю особу, а саме кур’єра кур’єрської служби?
7. Як мають бути оформленні відносини між Товариством та третьою особою, яка буде перевозити алкогольні напої між власними об’єктами торгівлі Товариства, якщо це буде не штатний працівник підприємства?
Щодо питань 1, 2, 5, 6 та 7
Відповідно до абзацу тринадцятого статті 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Згідно з абзацом двадцять сьомим глави 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, товарно-транспортна накладна – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Порядок застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення, зокрема, алкогольних напоїв автомобільним транспортом встановлений Інструкцією про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 28.04.2005 № 154 із змінами і доповненнями, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 липня 2005 року за № 817/11097 (далі – Інструкція № 154) .
Згідно з пунктом 1.4 розділу 1 Інструкції № 154 перевезення, зокрема, алкогольних напоїв автомобільним транспортом у межах України здійснюється за умови наявності оформленої належним чином відповідної накладної № 1-ТН/алкогольні напої/.
Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 Інструкції № 154 накладна № 1-ТН/алкогольні напої/ оформлюється у такій послідовності, зокрема:
під заголовком відповідної товарно-транспортної накладної вказуються дата виписки накладної, марка автомобіля (причепа/напівпричепа), його державний номер, тип, найменування перевізника та замовника (платника), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення на право керування транспортним засобом;
у рядку «Відправник» указуються повне найменування, його місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код, номер і дата видачі ліцензії на виробництво (оптову або роздрібну торгівлю) продукції, що ліцензується;
у рядку «Одержувач» записуються повне найменування підприємства одержувача продукції, його місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код, номер і дата видачі ліцензії на виробництво (оптову або роздрібну торгівлю) продукції, що ліцензується, номер і дата видачі наряду на відпуск продукції;
у рядку «Пункт навантаження» вказуються назва та місцезнаходження пункту навантаження продукції;
у рядку «Пункт розвантаження» вказуються назва та місцезнаходження зберігання продукції.
За умови прийняття до перевезення товарно-матеріальних цінностей довіреною особою одержувача вантажу за довіреністю ця особа в рядку «Вантаж одержав» записує посаду, прізвище, ініціали і підтверджує факт одержання вантажу особистим підписом. Відправник вантажу проставляє номер довіреності, дату її видачі та ким видана.
У таблиці розділу «Вантажно-розвантажувальні операції», зокрема, у рядку «Водій – експедитор» проставляються посада, прізвище, ім'я, по батькові та підпис водія або експедитора, що прийняв вантаж для перевезення.
Керуючись нормами чинного законодавства України, суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні провадити свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Отже, суб’єкти господарювання, які переміщують алкогольні напої, в тому числі між власними об’єктами торгівлі, повинні скласти за кожним фактом такого переміщення накладну № 1-ТН/алкогольні напої/. При заповненні накладної № 1-ТН/алкогольні напої/ у рядку «Відправник» зазначається, зокрема, номер і дата видачі ліцензії на виробництво (оптову або роздрібну торгівлю), що засвідчує право суб’єкта господарювання – відправника на провадження відповідного виду діяльності.
У рядку «Одержувач» такої накладної № 1-ТН/алкогольні напої/ вказуються, зокрема, номер і дата видачі ліцензії на виробництво (оптову або роздрібну торгівлю), що засвідчує право суб’єкта господарювання – одержувача на провадження відповідного виду діяльності.
При переміщенні суб’єктом господарювання алкогольних напоїв між власними об’єктами торгівлі у графах «Відправник» та «Одержувач» в бланку накладної № 1-ТН/алкогольні напої/ вказується номер і дата ліцензії на оптову або роздрібну торгівлю, що засвідчує право такого суб’єкта господарювання на провадження відповідного виду діяльності у відповідному місці провадження діяльності.
Щодо питань 3 та 4
Пунктом 230.18 ст. 230 Кодексу передбачено, що транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв, з відміткою представника контролюючого органу на акцизному складі забороняється.
Порядок ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв (далі – Реєстр) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 806 (далі – Порядок № 806).
Реєстром є спеціалізована електронна база даних, яка містить інформацію товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв з їх реєстраційними номерами та використовується з метою здійснення контролю за переміщенням митною територією України алкогольних напоїв.
Пунктом 5 Порядку № 806 встановлено, що до Реєстру вноситься товарно-транспортна накладна з реєстраційним номером, відмітка представника контролюючого органу на акцизному складі про відправлення з такого складу алкогольних напоїв.
Згідно із п. 10 Порядку № 806 товарно-транспортні накладні заповнюються суб'єктами господарювання незалежно від форми власності, що мають ліцензії на виробництво та/або торгівлю алкогольними напоями, під час відвантаження алкогольних напоїв з акцизного складу.
Відповідно до п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизним складом вважається, зокрема, спеціально обладнані приміщення на обмеженій території, розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Таким чином, акцизні склади утворюються на території суб’єктів господарювання - виробників спирту, горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Отже, до Реєстру підлягають внесенню товарно-транспортні накладні, які складені суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на виробництво та/або торгівлю алкогольними напоями, що здійснили відвантаження алкогольних напоїв безпосередньо з акцизного складу.
Враховуючи викладене вище, якщо Товариство не здійснює виробництво алкогольних напоїв, а тільки здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями, його магазини-кафе не є акцизними складами, тому реєстрація товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв між об’єктами торгівлі Товариства в Реєстрі не передбачена.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |