Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства щодо реєстрації акцизних накладних та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство зазначає, що є виробником біоетанолу (ліцензія), платником акцизного податку з реалізації спирту етилового, та експортує вироблену продукцію в країни Євросоюзу.
Враховуючи зазначене Товариство запитує:
До зазначених запитань.
Згідно з п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку, зокрема, при реалізації пального або спирту етилового зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в ЄРАН з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI «Акцизний податок» Кодексу – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Згідно з п. 231.3 ст. 231 Кодексу, особа, яка ввозить/вивозить пальне або спирт етиловий на митну територію України / за межі митної території України, зобов’язана скласти акцизну накладну в одному примірнику на підставі даних відповідної митної декларації.
Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2020 р. за № 1241/35524 із змінами (далі – Порядок).
Пунктом 4 розділу III Порядку передбачено зазначення у відповідному рядку у разі вивезення (експорту) за межі митної території України спирту етилового:
коду операції для складання в одному примірнику «5», який зазначається тільки для спирту етилового, фактичне вивезення якого за межі митної території України підтверджене відповідно до пунктів 30 - 32 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 (далі – Положення);
напряму використання спирту етилового «10» - фактичне вивезення спирту етилового за межі митної території України, підтверджене відповідно до пунктів 30 - 32 Положення.
Згідно з пунктом 7 розділу III Порядку в акцизних накладних, складених на операції з вивезення (експорту) за межі митної території України спирту етилового, фактичне вивезення якого підтверджене відповідно до пунктів 30 – 32 Положення (цифровий код операції для складання в одному примірнику «5»), зазначаються:
ознака щодо умов оподаткування або «1» (для виробників такого спирту етилового), або «0» (для інших платників, які не є виробниками спирту етилового);
напрям використання «10».
При цьому слід зазначити, що згідно з п.п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Кодексу, товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) – у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація.
Кодексом не встановлено термін реєстрації в ЄРАН акцизної накладної, складеної на операції з вивезення (експорту) за межі митної території України спирту етилового. Проте, пунктом 231.6 статті 231 Кодексу встановлено терміни реєстрації акцизних накладних при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного.
Водночас звертаємо увагу, що відповідно до п. 232.1 ст. 232 Кодексу у СЕА РПСЕ ведеться облік обсягів спирту етилового, зокрема, але не виключно, в розрізі платників податку – розпорядників акцизних складів /акцизних складів пересувних, акцизних складів /акцизних складів пересувних.
Відповідно до п. 232.3 ст. 232 Кодексу зміна показника загального обсягу спирту етилового за виданими акцизними накладними, зареєстрованими в ЄРАН відбувається у день реєстрації акцизної накладної.
Пунктом 231.1 ст. 231 Кодексу визначено обов’язкові реквізити, які зазначаються в окремих полях акцизної накладної, зокрема але не виключно, номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави та тип і ємність транспортного засобу – акцизного складу пересувного, а для трубопровідного транспорту – назва трубопроводу.
Транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, а також транспортні засоби, що використовуються суб’єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий.
Включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі даних, зокрема, але не виключно, акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п.п. 230.1.5 п. 230.1 ст. 230 Кодексу).
Відповідно до алгоритму приймання та обробки акцизної накладної здійснюється перевірка, зокрема, відповідності обсягу спирту етилового, зазначеного в такій акцизній накладній, загальній місткості ємностей на акцизному складі пересувному з вирахуванням обсягу спирту етилового, який вже обліковується на такому акцизному складі пересувному. У випадку перевищення обсягу спирту етилового, зазначеного у акцизній накладній, загальній місткості ємності акцизного складу пересувного з вирахуванням обсягу спирту етилового, який вже обліковується, у реєстрації акцизних накладних буде відмовлено.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |