Головним управлінням ДПС у м. Києві, за результатами розгляду звернення фізичної особи щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань, пов’язаних з поданням Звіту про контрольовані іноземні компанії та податкової декларації про майновий стан і доходи, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, із змінами та доповненнями (далі – Податковий кодекс), повідомляє.
Відповідно до інформації, зазначеної у запиті, 12.07.2022 року платником податків було відчужено частку в іноземній юридичній особі та 27.12.2022 було подано Повідомлення про відчуження частки у іноземній юридичній особі.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії».
Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункт 392.1. статті 392 Кодексу).
З урахуванням положень підпункту 392.1.2 пункт 392.1. статті 392 Кодексу, контролюючою особою є фізична особа або юридична особа - резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.
Пунктом 392.5 ст. 392 Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, п.п. 392.5.2. п. 392.5 ст. 392 Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.
До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
Відповідно до п.п. 392.2.2. п. 392.2 ст. 392 Кодексу, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи визначено статтею 179 Кодексу.
Пунктом 179.1 ст. 179 Кодексу передбачено, що платник податку зобов'язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до Кодексу.
Разом з тим, відповідно до підпункту 179.2 статті 179 Кодексу, обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, крім випадків, коли подання податкової декларації прямо передбачено Кодексом, якщо такий платник податку отримував:
доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з цим Кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;
доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу;
доходи у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 цього Кодексу.
Також податкова декларація не подається у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
У разі якщо платник податку зобов'язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень цього Кодексу, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені цим пунктом.
Отже, якщо фізичною особою на останній день відповідного звітного періоду відчужено частку в іноземній юридичній особі та/або припинено здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призвело до втрати статусу контролюючої особи, така особа звільняється від обов’язку подання звіту про контрольовані іноземні компанії у зв’язку з неможливістю розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії та звільняється від обов’язку подання податкової декларації про майновий стан і доходи в розумінні п.п. 392.5.2. п. 392.5 ст. 392 Кодексу.
При цьому, п.п. 392.2.2. п. 392.2 ст. 392 Кодексу визначено, що фізична (юридична) особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган, зокрема, про кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною, що призводить до втрати визнання такої особи контролюючою особою.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |