Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства надіслане територіальним органом ДПС щодо відповідальності за не виконання податкового обов’язку платника податків передбаченої Податковим кодексом України (далі – Кодекс)та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.
Практична необхідність отримання податкової консультації полягає у необхідності надання роз’яснення застосування пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, яким передбачено розміри штрафних санкцій за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
Якзазначено в зверненніТовариством, не своєчасно зареєстровано розрахунок коригування до податкової накладноїв ЄРПН, в наслідок чого недотримановимог визначених Кодексом щодограничних термінів реєстрації зазначеного розрахунку коригуванняв ЄРПН, в зв’язку з чим виникла необхідність у роз’ясненні практичного застосування норм Кодексу, якимипередбачена відповідальність за недотримання граничних термінів щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладнихв ЄРПН та наданні відповідіна наступні питання:
Враховуючи викладене та виходячи з аналізу норм Кодексу, опису питання і фактичних обставин, викладених в зверненні ДПС повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи (підпункт 36.1 статті 36 розділу І Кодексу).
Також податковим обов’язком визначається обов’язок платника ПДВ щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН (пункт 192.1 стаття 192 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених, зокрема Кодексом (підпункт 36.5 статті 36 розділу І Кодексу).
За порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН встановлена відповідальність у розмірах, визначених статтею 1201 розділу ІІ та пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, зокрема тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу.
До функціональних повноважень визначених нормами Кодексу для контролюючих органів, зокрема відноситься застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення, в тому числі податкового законодавства (підпункт 191.1.34пункт 191.1 розділу І Кодексу).
Отже нормами Кодексу не передбачено самостійного нарахування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів встановлених для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН платниками податку на додану вартість.
Види відповідальності за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органивизначені розділом ІІ Кодексу.
За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовується, зокрема фінансова відповідальність (підпункт 111.1 статті 111 розділу ІІ Кодексу).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) (пункт 111.2 статті 111 розділу ІІ Кодексу).
Особа не може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, передбачених Кодексом (пункт 112.3 статті 112 розділу І Кодексу).
Підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення та стягнення штрафу є податкове повідомлення – рішення (далі – ППР), що відповідає вимогам, визначеним пунктом 58.1 статті 58 розділу ІІ Кодексу ( пункт 112.5 статті 112 розділу ІІ Кодексу).
Контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків ППР, якщо сума грошового зобов’язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 розділу ІІ Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) за результатами перевірки контролюючого органу визначено факти встановлені пунктом 58.1 статті 58 розділу ІІ Кодексу.
Види перевірок, оформлення результатів перевірок визначено статтями 75 та 86 розділу ІІ Кодексу.
Приймається ППРв порядку, передбаченому статтею 58 розділу ІІ Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п’ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 розділу ІІ Кодексу.
Акт перевірки для цілей статті 86 розділу ІІ Кодексу це документ, який складається у передбачених Кодексом випадках, що підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
ППРце письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов’язок платника податків сплатити суму грошового зобов’язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні (підпункт 14.1.157 пункт 14.1статті 14 розділу І Кодексу).
Грошове зобов’язання платника податків (підпункт 14.1.39 пункту 14 статті 14 розділу І Кодексу) це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, зокрема як штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Щодо питання 1
У платника ПДВ, відповідно до вимог Кодексу, виникає податковий обов’язок щодо сплатити суми грошового зобов’язання у вигляді штрафної (фінансової) санкції за порушення граничних термінів щодо реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН відповідно до надісланого (врученого) контролюючим органом ППР.
Обов’язку щодо самостійного здійснення нарахування штрафної (фінансової) санкції у випадку несвоєчасної реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН у Товариства відповідно до вимог Кодексу не виникає.
Разом з цим, після узгодження отриманого від контролюючого органу ППР, відповідно до статтей 36 розділу І Кодексу у платника виникає обов’язок щодо сплати грошових зобов’язань визначеними за такими ППР у строки передбачені статтею 57 розділу ІІ Кодексу.
Щодо питання 2 та 3
Підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення та стягнення штрафу є надіслане (вручене) контролюючим органом ППР, яке складається на підставіакту перевірки, в якому відображаютьсяїї результати.
Інших умов, крім умовпередбачених Кодексом, відповідно до яких у платника податку виникає податковий обов’язок щодо нарахування і сплати штрафних (фінансових) санкцій за не виконання податкового обов’язку, в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН,крім умов визначених Кодексом не передбачено.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |