Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення …..щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2023 року № 142 «Про представника Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації в Об’єднаному центрі передових технологій з кібероборони НАТО» (далі – Постанова № 142) прийнято пропозицію адміністрації Держспецзв’язку щодо направлення представника Держспецзв’язку до Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО та затверджено витрати, пов’язані з утриманням такого представника в Об’єднаному центрі передових технологій з кібероборони НАТО.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 року№ 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» (далі – Постанова № 98)компенсація суми витрат на відрядження до Естонії складає 3840 дол. США на місяць.
Таким чином, сума витрат на утримання (добові та проживання) представника Держспецзв’язку передбачена постановою № 142, менша ніж сума витрат на відрядження до Естонії, розрахована згідно з Постановою№ 98.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування витрат, пов’язаних з утриманням представника Держспецзв’язку в Об’єднаному центрі передових технологій з кібероборони НАТО у розмірі 3100євро на місяць відповідно до Постанови № 142.
Постановою № 142 затверджено витрати, пов’язані з утриманням представника Держспецзв’язку в Об’єднаному центрі передових технологій з кібероборони НАТО, які складають 3100 євро на місяць.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до п. 170.9 ст. 170 Кодексу (п.п. 164.2.11 п. 164.2 ст. 167 Кодексу).
Нормами п. 170.9 ст. 170 Кодексу визначено порядок оподаткування суми надміру витрачених коштів / електронних грошей, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк.
Згідно з п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу до оподатковуваного доходу платника податку не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв'язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон – не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України, в розрахунку за кожен такий день.
Суми та склад витрат на відрядження, порядок звітування про використання коштів, виданих на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, визначаються Кабінетом Міністрів України. Сума добових для таких категорій фізичних осіб не може перевищувати суму, встановлену п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу.
Враховуючи зазначене, у разі якщо юридичною особою направляється фізична особа – працівник до Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО і йому виплачуються добові витрати у розмірі 3100 євро, які перевищують суму добових витрат, встановлених п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу, а саме 80євро на один календарний день х 30 днів (31день) дорівнює 2400 євро (2480 євро), то сума такого перевищення оподатковується у порядку визначеному п. 170.9 ст. 170 Кодексу.
Водночас слід зазначити, що відповідно до п.п. 170.9.4 п. 170.9 ст. 170 Кодексу звіт про використання коштів / електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, складається та подається у строки, визначені п.п. 170.9.3 п.170.9 ст. 170 Кодексу, платником податку (у паперовій або електронній формі) з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг», із змінами, та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, у разі, зокрема, наявності оподатковуваного доходу, визначеного відповідно до п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу, з метою розрахунку суми податку.
Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування доходів фізичних осіб можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались, зокрема, наказу про відрядження тощо.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |