X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.12.2023 р. № 4949/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податку у зверненні повідомив, щоє резидентом України та єдиним засновником і прямим власником всіх акцій іноземної компанії, яка була утворена та зареєстрованавідповідно до законодавства іншої держави, яка є нерезидентом України (далі – Іноземна компанія). При цьому така іноземна компанія є єдиним засновником та власником всіх акцій компанії, яка є резидентом Республіки Кіпр,яка є нерезидентом України (далі – Кіпрська компанія).

Крім того, платник податків зазначила, що планує внести 100 відс. акцій випущених Іноземною компанією 100 відс. акцій в акціонерному капіталі Іноземної компанії) до акціонерного капіталу іноземної компанії з обмеженою відповідальністю (далі – Нова компанія) за їх ринковою вартістю в обмін на акції такої Нової компанії, що будуть випущені нею. При цьому платник є єдиним засновником та власником і Нової компанії.

Після цього платник планує або продати акції, що належать їй в Новій компанії (в тому числі отримані в результаті внесення вищевказаних активів до акціонерного капіталу Нової компанії), або ліквідувати Іноземну компанію в майбутньому.

Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Що розуміється у п.п. 165.1.44 п 165.1. ст. 165 Кодексу під «статутним фондом юридичної особи – емітента корпоративних прав»: чи включає це поняття, зокрема, акціонерний капітал, релевантний акціонерному капіталу Іноземної компанії, капітал якої складається із акцій (різновиду цінних паперів) відповідно до законодавства Іноземної компанії?

2. Що розуміється у п.п. 165.1.44 п 165.1. ст. 165 Кодексу під «юридичною особою – емітентом корпоративних прав», зокрема мова йде лише про юридичну особу-емітента корпоративних прав резидента України та/або юридичну особу-емітента корпоративних прав нерезидента в тому числі? Якщо лише про юридичну особу резидента України — чим зумовлене саме таке тлумачення?

3. Що розуміється у п.п. 165.1.44 п 165.1. ст. 165 Кодексу під «в обмін на такі корпоративні права», зокрема що розуміється під корпоративними правами і чи мається на увазі, зокрема, корпоративні права саме акціонера? Чи є акції випущені Новою компанією в обмін на внесок платника податків до акціонерного капіталу Нової компанії такими корпоративними правами?

4. Що розуміється у п.п. 165.1.44 п 165.1. ст. 165 Кодексу під «майновим та немайновим внеском платника податку»? Чи вважається внесок акцій у акціонерний капітал майновим внеском, чи це є немайновий внесок?

5. Чи підлягає оподаткуванню/включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків — податкового резидента України, сума внеску такого платника податків у вигляді 100відс. акцій в акціонерному капіталі Іноземної компанії до акціонерного капіталу іноземної компанії з обмеженою відповідальністю – Нової компанії, за їх ринковою вартістю в обмін на акції такої Нової компанії, що будуть випущені нею, враховуючи той факт, що такий платник податків є одночасно єдиним засновником та прямим власником і Іноземної компанії, і єдиним засновником та прямим власником Нової компанії, та планує у майбутньому або продати акції Нової компанії, або ліквідувати Іноземну компанію?

Щодо першого – п’ятого питань

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Згідно з п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом їх походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Відповідно до п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи – емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права.

При цьому згідно з п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Зауважуємо, що інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (п. 5.3 ст. 5 Кодексу).

Так, господарські організації – це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського Кодексу України (далі – ГКУ), а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку (частина друга ст. 55 ГКУ).

Крім того, згідно з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу від оподаткування військовим збором звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.131ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Таким чином, положення п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу застосовуються виключно до суми майнового або немайнового внеску фізичної особи до статутного капіталу юридичної особи – резидента.

Одночасно зауважуємо, що згідно з абзацом другим ст. 6 Закону України від 18 вересня 1991 року № 1560-XII «Про інвестиційну діяльність» інвестиційна діяльність суб'єктів України за її межами регулюється законодавством іноземної держави, на території якої ця діяльність здійснюється, відповідними договорами України, а також спеціальним законодавством України.

Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.