Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування норм законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податку у зверненні повідомив, що на підприємстві працевлаштовані особи з інвалідністю. Єдиний внесокна загальнообов’язкове державне соціальне страхування(далі – єдиний внесок) для підприємств, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відс., за умовинаявності довідки медико-соціальної експертної комісії(далі – МСЕК).
Таким чином, платник податку просить надати йому індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Якщо у працівника в довідці МСЕК вказана дата інвалідності (наприклад інвалідність встановлена на строк до 03.08.2023), яка припадає на час воєнного стану, то це означає, що автоматично останнім днем інвалідності вважається не 03.08.2023, а останнє число шостого місяця після припинення воєнного стану?
2. Чи достатньо для застосування пільгової ставки єдиного внеску у розмірі 8,41 відс. норм п. 3 постанови № 225 й довідки МСЕК з «простроченою» датою наступного переогляду, яка припала на час воєнного стану?
3. Чи не будевважатися порушення чинного законодавства застосування ставки єдиного внеску 8,41 відс. працівникам підприємства, у яких закінчення інвалідностіприпало під час воєнного стану і які повинні пройти повторний огляд, строк якоготакож припав на період дії воєнного стануна території України?
4. Чи вимагається за для застосування постановиКабінету Міністрів України від 30.03.2022 № 390 «Провнесення деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторногоогляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деякихмедичних документівв умовах воєнного стану» додаткових підтверджень щодо умов неможливостінаправлення осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках)лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановоюКабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317?
5. Яким чином (яким документом) встановлюються (підтверджуються)фактнеможливості направленняосіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу в даному випадку?
Відповідно до ст. 3 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських об'єднань осіб з інвалідністю.
Так, постановою Кабінету Міністрів Українивід 03 грудня 2009 року № 1317 затверджено Положення про медико-соціальну експертизу (далі – Положення), відповідно до п. 24 «Огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності» якогокомісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації – органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Водночас п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 08 березня 2022 року№ 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» передбачено, що повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення, зокрема осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення.
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.
Пунктом 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 визначено, що базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108), та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до частини тринадцятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відс. визначеної п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.
Згідно з абзацом другим п.п. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449), для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону № 2464 в розмірі 8,41 відс. суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108, та суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами для працюючих осіб з інвалідністю.
Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності та підставою для застосування єдиного внеску у розмірі 8,41 відс. відповідно до п.п. 5 п. 2 розділу III Інструкції № 449, є завірена копія довідки до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності. Завірення копії довідки здійснюється безпосередньо платниками, зазначеними в абзацах другому – четвертому п.п. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції № 449.
Нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених абзацами другим – четвертим п.п. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції № 449, здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в МСЕК) та закінчується датою припинення інвалідності.
Враховуючи викладене, ставка єдиного внеску у розмірі 8,41 відс. застосовується юридичною особою – роботодавцемдо суми нарахованої заробітної плати, нарахованої на користь працівника, який є особою з інвалідністю, за умови підтвердження таким працівником своєї інвалідності шляхом надання завіреної копії довідки МСЕК.
Водночас з питання подовження строку дії довідки МСЕК, термін дії якої закінчився в період воєнного стану на території України, доцільно звернутися до Міністерства охорони здоров’я України.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |