X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.01.2024 р. № 60/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань за операціями з постачання товарів та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є виробником трансформаторів та реакторів для потреб забезпечення енергетичної інфраструктури України та світу. Товариство уклало контракт з Покупцем на поставку трансформаторів та реакторів.

Згідно умов контракту:

- дата поставки означає дату коли Покупець і Товариство підписали відповідні Акти приймання-передачі товарів (умови постачання згідно Інкотермс DPU: доставка на місце з розвантаженням);

усі платежі без ПДВ здійснюються в ЄВРО за рахунок кредитних коштів KFW;

- податкові накладні реєструються Товариством в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у період виникнення податкових зобов’язань відповідно до ПКУ;

- обмінним курсом для перерахунку сум ПДВ у гривні є офіційний курс гривні Національного банку України, встановлений на дату авансового платежу, на дату підписання Актів приймання-передачі товарів.

Товариство відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ складає податкові накладні на:

дату отримання грошових коштів на банківський рахунок Товариства згідно умов контракту в Євро (Євро перераховуються по офіційному курсу гривні на дату зарахування на розподільчий рахунок);

дату відвантаження (початку відвантаження) за офіційним курсом Євро на дату відвантаження. Після поставки та розвантаження продукції Товариство та Покупець складають Акт приймання-передачі товарів та Товариство складає розрахунок коригування по офіційному курсу на дату підписання Акту приймання-передачі товару до податкової накладної, складеної на дату відвантаження.

Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи правильно визначати дату виникнення податкового зобов’язання з ПДВ в момент початку відвантаження по даті ТТН / накладній з наступним коригуванням податкового зобов’язання на дату підписання Акту приймання-передачі товарів?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

При цьому пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її в ЄРПН регулюються статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Таким чином, з метою оподаткування ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, оплата за які не відбулася і постачальник не визначає податкові зобов’язання за касовим методом, у тому числі якщо поставка здійснюється на умовах постачання, визначених офіційними правилами тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати ІНКОТЕРМС (зокрема, DPU: доставка на місце з розвантаженням), датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ вважається дата, на яку припадає початок передачі товару від постачальника або безпосередньо покупцю, або організації, яка здійснюватиме доставку покупцю цього товару будь-яким способом (перевезення, пересилання тощо).

Підтвердженням дати, на яку припадає початок передачі (переміщення) товару, є дата, яка визначає фізичне переміщення товару зі складу (або будь-якого місця зберігання) продавця з метою доставки зазначеного товару покупцеві, в тому числі дата, вказана у документах на перевезення (переміщення, пересилання) товару, які відповідно до статті 307 Господарського кодексу України оформляються в установленій формі зі складанням комплекту перевізних документів з урахуванням виду транспорту, яким здійснюється перевезення.

Таким чином, податкова накладна за операцією з постачання товарів складається на дату першої події за такою операцією, визначеною відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ. Якщо такою подією є часткова попередня оплата, то податкова накладна складається виходячи з обсягу такої попередньої оплати, при цьому у графі 6 зазначається відповідна частка товарів, за які було здійснено таку попередню оплату, виходячи з ціни одиниці таких товарів, визначеної у договорі.

На дату оформлення документа, що засвідчує факт відвантаження товарів, складається податкова накладна виходячи з різниці між повною вартістю товарів та сумою, сплаченою як попередня оплата. У разі здійснення перерахунку ціни одиниці товарів, зокрема, у зв’язку із зміною курсу валюти, така податкова накладна складається виходячи з вартості товарів, обрахованої з урахуванням такого проведеного перерахунку. Крім того, за наявності підстав, визначених пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, постачальник складає розрахунок коригування до податкової накладної на дату виникнення таких підстав (проведення доплати або повернення коштів).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).