X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.01.2024 р. № 64/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула щодо окремих питань, пов’язаних із закінченням застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, що був встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є виробником ізоляторів. В квітні 2023 року отримано попередню оплату за ізолятори електричні. На вказану операцію Товариством складено і зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну без нарахування податку на додану вартість (код пільги 14060544). Виробництво і відвантаження товару (ізоляторів) відбулось у липні 2023 року. Комплектуючі для виготовлення ізоляторів Товариство ввозить на митну територію України з 01.07.2023 зі сплатою ПДВ при розмитненні.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, які податкові наслідки виникають у Товариства по ПДВ після скасування встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу режиму звільнення від оподаткування ПДВ, якщо була здійснена попередня оплата товару без ПДВ до завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, а реалізація товару (ізоляторів) здійснюється після його завершення?

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчився останнім календарним днем місяця, в якому завершилася дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільнялися операції з:

ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню,локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовувалися щодо таких операцій.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільнялися від оподаткування податком на додану вартість та які звільнялися від сплати ввізного мита,було затверджено Переліком № 224.

Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу для операцій з постачання на митній території України товарів, застосовувався виключно до тих товарів, назви яких зазначені в Переліку № 224. Коди УКТ ЗЕД наводилися у Переліку № 224 довідково.

Якщо товари не були включені до Переліку № 224 або не відповідали назвам та вимогам, що були встановлені Переліком № 224, операції з постачання таких товарів оподатковувалися ПДВ за загальними правилами.

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, який був визначений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, застосовувався до тих операцій з постачання товарів, що були включені до Переліку № 224, дата здійснення яких («перша подія», визначена відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу) припадала на період, в якому існували підстави для застосування такого режиму звільнення від оподаткування ПДВ.

Якщо «перша подія» відбулася в період наявності підстав для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, то за такою операцією ПДВ не нараховувалося, а вартість таких товарів визначалася без ПДВ.

Для операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, діяв до 30.06.2023 включно, тобто до закінчення останнього календарного дня місяця, в якому завершилась дія карантину, встановленого Урядом з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Після завершення дії тимчасового режиму звільнення від оподаткування, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (після 30.06.2023), операції з постачання товарів, до яких застосовувався такий режим звільнення від оподаткування, підлягають оподаткуванню ПДВ за загальновстановленими правилами. Оподаткування ПДВ таких операцій здійснюється незалежно від того, в який період і за яких умов (до дати запровадження пільги із застосуванням ставки податку чи в період її дії із застосуванням звільнення від ПДВ) здійснювалося їх придбання чи ввезення на митну територію України.

У разі якщо попередня оплата повної вартості товарів, які були включені до Переліку № 224, (перша подія) здійснювалася у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ, то така операція звільнялася від оподаткування ПДВ на підставі пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, норми якого були чинними на момент такої події. На дату такої попередньої оплати постачальник повинен був скласти податкову накладну без нарахування податку на додану вартість (з позначкою «Без ПДВ»). Фактичне відвантаження таких товарів (друга подія), яке буде здійснюватися в рахунок раніше отриманої попередньої оплати у періоді після місяця, в якому офіційно завершується дія режиму звільнення (після 30.06.2023), не зумовлює у платника податкових наслідків у частині оподаткування ПДВ.

Якщо для завершення операцій, звільнених від оподаткування згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (перша подія була здійснена до завершення дії карантину), відбувається придбання товарів/послуг з ПДВ після 01.07.2023, тобто, коли дію пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу було скасовано, то за такими товарами/послугами Товариство зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію(пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).