X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.12.2023 р. № 4971/ІПК/99-00-04-03-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо деяких питань визначення доходу платника єдиного податку, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що 04.09.2019 перебуваючи на загальній системі оподаткування отримало безвідсоткову фінансову позику зі строком повернення до 04.11.2022. У 2020 році, а саме з 01.10.2020 Товариство перейшло на спрощену систему оподаткування третьої групи.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання включення до складу доходу Товариства за 4 квартал 2020 року поворотної фінансової допомоги зі строком повернення 04.11.2022, отриманої 04.11.2019, в період перебування Товариства на загальній системі оподаткування, при перевищенні 12-місячного терміну з дати отримання такої позики.

Поворотна фінансова допомога це – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу (п. 291.3 ст.291 Кодексу).

Платниками єдиного податку третьої групи, зокрема є юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (абзац 8 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).

Тобто, юридичні особи-платники на загальній системі оподаткування можуть набути статусу платника єдиного податку при дотриманні вимог, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу.

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пп. 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу (абзац п'ятий п. 296.1 ст. 296 Кодексу).

Водночас, юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи відповідно до абзацу третього п. 44.2 ст. 44 Кодексу ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об'єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пп. 1) п. 292.1 ст. 292 Кодексу визначено, що доходом платника єдиного податку для юридичних осіб є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

При цьому, до складу доходу не включаються, зокрема, суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (пп. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Згідно до п. 294.3 ст. 294 Кодексу визначено, що для суб'єктів господарювання, які перейшли на сплату єдиного податку із сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, що настає за наступним податковим (звітним) кварталом, у якому особу зареєстровано платником єдиного податку, і закінчується останнім календарним днем останнього місяця такого періоду.

Для юридичних осіб – платників єдиного податку третьої групи, відображення суми поворотної фінансової допомоги, яка не повертається протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, здійснюється за підсумками звітного кварталу, на який припадає термін повернення такої допомоги.

Згідно п. 293.3 ст. 293 Кодексу оподаткування таких сум здійснюється за ставками 3% (у разі сплати ПДВ) або 5% (у разі включення ПДВ до складу єдиного податку), за умови не перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

Враховуючи вище зазначене, юридична особа, яка отримала поворотну фінансову допомогу перебуваючи на сплаті інших податків і зборів зобов’язана була відображати отримання такої фінансової допомоги у бухгалтерському обліку в періоді її отримання. При цьому, враховуючи те, що юридична особа використовує дані бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат, тому при переході такої юридичної особи на спрощену систему оподаткування, облік її результатів діяльності в бухгалтерському обліку має постійний характер.

Тобто, сума поворотної фінансової допомоги, неповерненої юридичною особою протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, при настанні цього терміну після набуття статусу платника єдиного податку, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги.

При цьому, платнику єдиного податку слід врахувати, що при перевищенні у податковому (звітному) періоді обсягу доходу, визначеного у пп. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, такий платник зобов’язаний застосувати до суми перевищення доходу, ставки у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ст.292 Кодексу (п. 293.5 ст. 293 Кодексу).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником, якому надано таку консультацію.