Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей нарахування та коригування податкових зобов’язань платником ПДВ при припиненні застосування спрощеної системи оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки та переходу на загальну систему оподаткування та щодо надання індивідуальних податкових консультацій на вказані звернення Товариства та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненнях, Товариство з 14.07.2022 до 31.07.2023 було платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу. До переходу на спрощену систему оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу Товариство було зареєстроване платником ПДВ.
Після відновлення реєстрації платником ПДВ Товариство направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні та розрахунки коригування за періоди з лютого 2022 року по травень 2022 року.
Крім того, до переходу на спрощену систему оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу Товариством були придбані малоцінні необоротні матеріальні активи (далі – МНМА) з ПДВ, який у відповідному періоді був включений до податкового кредиту. Такі МНМА були введені в експлуатацію під час перебування Товариства на спрощеній системі оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу, 100 відсотків амортизованої вартості МНМА було нараховано у першому місяці їх використання у господарській діяльності.
Товариством під час перебування на спрощеній системі оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу було здійснено списання МНМА, які вже стали непридатними до використання у господарській діяльності у зв’язку з технічною несправністю та неможливістю ремонту. Такі МНМА були придбані з ПДВ та введені в експлуатацію до переходу Товариства на спрощену систему оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу, ПДВ, що був сплачений постачальнику у складі вартості їх придбання, включено до податкового кредиту.
Також до переходу на спрощену систему оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу були придбані з ПДВ товари / послуги, які були використані при проведенні капітального ремонту власних необоротних активів, які експлуатувались Товариством до переходу на єдиний податок та продовжують експлуатуватись після повернення на загальну систему.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
- в якому періоді мають бути нараховані податкові зобов’язання з ПДВ за операціями з придбання та списання МНМА?;
- чи зобов’язаноТовариство нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ після повернення на загальну систему згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ по товарам/послугам, які були придбані з ПДВ до переходу на спрощену систему оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу та використаним при проведенні капітального ремонту власних необоротних активів, які експлуатувались Товариством до переходу на єдиний податок та продовжують експлуатуватись після повернення на загальну систему?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу I ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Згідно з частиною другою статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.
Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», зокрема, внесено зміни до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, якими обмежено термін використання платниками спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки.
Так, пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ встановлено, що тимчасово,
з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей, визначених зазначеним пунктом.
Згідно з підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовували спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, звільнялися від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ була призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовувалиспрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, призупинялися права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ на період використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.
Підпунктом 91пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ визначено особливості переходу суб'єктів господарювання, які використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.
Згідно з підпунктом 91.1 підпункту 91пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.
Щодо питань 1 та 2
Відповідно до пункту 5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92, МНМА класифікуються в окремій групі необоротних активів.
Частиною другою статті 3 Закону № 996 передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Операції зі списання МНМА відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату.
Господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (підпункт 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
За правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до статті 196 розділу V ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ. Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відноситься до податкового кредиту.
Таким чином, за МНМАта товарами/послугами, які були придбані з ПДВ до переходу наспрощену систему оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу та використані (поставлені, реалізовані) в період застосування спрощеної системи оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу(у тому числі у випадку, якщо 100 відсотків амортизованої вартості таких МНМА вже було нараховано у першому місяці їх використання), податкові зобов’язання, передбачені пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, нараховуються протягом серпня – жовтня 2023 року, але не пізніше 31.102023.
У разі якщо такі товари/послуги були використані Товариством в господарських операціях при поліпшенні власних необоротних активів, що обліковувались у Товариства до переходу на спрощену системи з особливостями оподаткування та залишаються у власності Товариства після повернення на загальну систему й використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях, та вартість таких товарів/послуг збільшила первісну вартість таких необоротних активів, нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не здійснюється.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |