Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з постачання теплової енергії, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство надає послуги з постачання теплової енергії бюджетним установам та іншим споживачам крім населення, зокрема, комерційним організаціям.
Опалювальний сезон розпочато з 01 листопада 2023 року. Надання послуг здійснюється з листопада 2023 року. В даному звітному періоді Підприємство не було зареєстрованим платником ПДВ. Підприємство зареєстроване як платник ПДВ з 01 грудня 2023 року.
Враховуючи викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: на яку дату Підприємство повинне визначити податкові зобов’язання з ПДВ за операціями з постачання теплової енергії в листопаді 2023 року, якщо сплата за такі послуги відбулася у грудні 2023 року?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187, 201 розділу V та пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Пунктом 187.10 статті 187 розділу V Кодексу визначено, що платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, нараховують плату за абонентське обслуговування, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов’язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для житлово-експлуатаційних контор, управителів багатоквартирних будинків та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.
Крім цього, пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу визначено, тимчасово, до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та/або послуги із зменшення навантаження відповідно до Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 розділу V Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2026 року.
Як визначено підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу, касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, на електронний гаманець у емітента електронних грошей та/або на рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, з електронних гаманців у емітента електронних грошей та/або з рахунків в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Враховуючи викладене, платник податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, перелічених у пунктах 187.10 статті 187 розділу V Кодексу та 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, зокрема, теплової енергії, визначає дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ за касовим методом, згідно з яким датою виникнення податкових зобов’язань є дата отримання коштів (або інших видів компенсації вартості товарів/послуг) від покупця.
Таким чином, в описаній ситуації, за операціями з постачання теплової енергії, податкові зобов’язання з податку на додану вартість визначаються в періоді оплати таких послуг (грудень 2023), а не в періоді їх надання (листопад 2023).
У разі отримання коштів (або інших видів компенсації вартості товарів/послуг) постачальник зобов’язаний отриману суму коштів відобразити у складі зведеної податкової накладної за звітний період, у якому отримано такі кошти.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |