X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.01.2024 р. № 81/ІПК/26-15-24-01-13-12

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків - фізична особа – підприємець повідомив, що був зареєстрований платником єдиного податку другої групи.

За час перебування на спрощеній системі оподаткування ним було отримано за четвертий квартал 2022 року понад 2 мільйони гривень, а за три квартали 2023 року обсяг задекларованого доходу склав майже 5,3 мільйони гривень.

Разом з тим, фізична особа – підприємець прийняла рішення про перехід на загальну систему оподаткування з четвертого кварталу 2023 року, при цьому підприємницька діяльність не здійснюватиметься.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питання:

чи необхідно реєструватися платником податку на додану вартість (далі – ПДВ) фізичній особі – підприємцю на загальній системі оподаткування, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ), якщо така особа не отримує дохід?

Статтею 42 Господарського кодексу України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділами I, V та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 - 183 розділу V Кодексу та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.

Підпунктом 2 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування ПДВ платником податку є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Платниками ПДВ є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу I та пунктом 180.1 статті 180 розділу V Кодексу, зокрема. фізична особа - підприємець, яка є платником податків і зборів, встановлених Кодексом, крім єдиного податку (підпункт «б» підпункту 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).

Статтями 181 та 182 розділу V Кодексу визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Згідно з пунктом 183.4 статті 183 Кодексу у разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ, на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 статті 183 Кодексу.

 Будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування (пунктом 183.10 статті 183 розділу V Кодексу).

Отже, фізична особа – підприємець, яка здійснила перехід зі  спрощеної системи оподаткування на сплату інших податків і зборів, при цьому протягом останніх 12 календарних місяців на її користь було  нараховано (сплачено) загальну суму від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у розмірі, що сукупно перевищив 1000000 гривень (без урахування ПДВ), підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ незалежно від отримання доходу на загальній системі оподаткування.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.