Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) (далі – Товариство) від ( ) щодо з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначив, що учасники Товариства є постачальником електричної енергії згідно ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу. Між Товариством та фізичними особами укладені договори на купівлю електричної енергії за «зеленим» тарифом.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Якщо дохід, нарахований фізичній особі за електроенергією, яка вироблена з альтернативних джерел енергії, за «зеленим» тарифом за березень 2023 року фактично виплачений у червні 2023 року, але податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з нього перераховані 30квітня 2023 року, то чи правильним буде відобразити у додатку 4 ДФ до Розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків–фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – Розрахунок) суму нарахованого доходу (графа 3а) у березні 2023 року, виплату доходу (графа 3) у червні 2023 року, суму нарахованого податку/військового збору (графи 4а та 5а) у березні 2023 року та перерахування податку/військового збору (графи 4 та 5) в квітні 2023 року?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Порядок нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Так, згідно із п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу, і ставку військового збору, встановлену п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Разом з тим відповідно до п.п. 168.1.5. п. 168.1 ст. 168 Кодексу якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок (військовий збір), який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п. «б» п. 176.2. ст. 176 Кодексу особи, які відповідно Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий Розрахунок (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку–фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Порядок заповнення та подання податковими агентами податкового Розрахунку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) (далі – Порядок).
Згідно з п.п. 2 п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – Додаток4ДФ) до Розрахунку заповнюються, зокрема:
у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний період місяць) дохід, який нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу, наведеній у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» (додаток 2 до Порядку).
У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов'язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.
у графі 3 «Сума виплаченого доходу»відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом;
у графі 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством за звітний період;
у графі 4 «Сума перерахованого податку» відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету у звітному періоді;
у графі 5а «Сума нарахованого військового збору» відображається сума збору, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством;
у графі 5 «Сума перерахованого військового збору» відображається фактична сума перерахованого збору до бюджету.
Враховуючи викладене, у разі якщо нарахування доходу юридичною особою на користь фізичної особи здійснено у березні 2023 року (І квартал), а фактична його виплата була проведена у червні 2023 року (ІІ квартал), то заповнення Додатку 4 ДФ до Розрахунку здійснюється наступним чином:
за І квартал (за березень 2023 року) – заповнюється графи3а «Сума нарахованого доходу», 4а «Сума нарахованого податку» та 5а «Сума нарахованого військового збору»;
за ІІ квартал (за квітень 2023 року) – заповнюються графи4 «Сума перерахованого податку»та 5 «Сума перерахованого військового збору»;
за ІІ квартал (за червень 2023 року) – заповнюється графа 3 «Сума виплаченого доходу».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |