Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариствозгідно договору «Про купівлю-продаж електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання генеруючими установками приватного домогосподарства» (далі – «Зелений тариф»), купує у побутових споживачів електричну енергію. Споживачу нараховується дохід, що включається до загального місячного оподаткованого доходу фізичної особи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і військовим збором 1,5 відсотка. Зазначений дохід відображається у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок)за ознакою доходу «127». Мають місце випадки, коли дохід нарахований, але не виплачений в зв’язку зі смертю споживача.
3гідно отриманих документів про прийняття спадщини, а саме свідоцтва про право на спадщину за законом земельної ділянки та житлового будинку, до Товариства звернувся спадкоємець, для укладення нового договору за «зеленим» тарифом. Одночасно спадкоємець подає заяву про перерахунок на його розрахунковий рахунок невиплачених грошових коштів померлого споживача (свідоцтва про отримання грошових коштів по спадщині відсутні).
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
1. Чи повинно підприємство утримувати податки 18 відсотків та
1,5 відсотка зі спадкоємця при виплаті суми доходу померлої фізичної особи?
2. 3а якою ознакою відобразити перерахований дохід у додатку 4ДФ до Розрахунку?
Частиною першою ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з частиною першою ст. 1218 ЦКУ до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20
п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Пунктом 167.1 ст. 167 Кодексу передбачено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Особи, які відповідно до Кодексумають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексудля податкового кварталу, податковий Розрахунок (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Водночас, відповідно до п. 162.3 ст. 162 Кодексу, зокрема, у разі смерті платника податку податок за останній податковий період справляється з нарахованих на його користь доходів. Відповідно до цього останнім податковим періодом вважається період, який закінчується днем, на який припадає смерть такого платника податку. У разі відсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає.
Отже, оскільки дохід нарахований, але не виплачений, та у свідоцтві про право на спадщину зазначені грошові кошти не відображені,то зазначений дохід підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, із змінами (далі – Порядок).
Відображення показників у додатку 4ДФ до Розрахунку здійснюється на підставі відповідних первинних документів та бухгалтерського обліку підприємства за звітний податковий період.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку 2 до Порядку, інші доходи, які включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу,у додатку 4ДФ Розрахунку відображається під ознакою доходу «127».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |