X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.12.2023 р. № 4979/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник повідомив, що на виконання постанови П’ятого апеляційного адміністративного суду від .2023 та виконавчого листа, виданого (     ) окружним адміністративним судом у справі № , з (   ) безспірно списано на користь працівника середній заробіток за час затримки виконання рішення  окружного адміністративного суду про поновлення на посаді працівника, за період з .2021 по .2022 у сумі  гривень.

Із суми середнього заробітку було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Також платник зазначив, що відповідно до (попередньої) судової справи працівника звільнено з посади першого заступника начальника . Тобто, нарахування заробітної плати та відрахування податків, зборів та єдиного внеску здійснювалось безпосередньо територіальним органом . Крім того, працівника не поновлено на посаді  та  не є його роботодавцем.

Виконання судового рішення у справі №  відбулось шляхом безспірного списання на користь працівника середнього заробітку за час затримки виконання рішення  окружного адміністративного суду.

Таким чином, приймаючи судове рішення у справі №  та задовольняючи позовні вимоги,  апеляційний адміністративний суд у своєму рішенні зазначив про стягнення на користь працівника середнього заробітку за час затримки виконання рішення, без конкретизації вимушеного прогулу.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: Чи нараховується єдиний внесок на середній заробіток за час затримки виконання рішення суду, зокрема при безспірному списанню на користь працівника середнього заробітку за час затримки виконання рішення  окружного адміністративного суду про поновлення на посаді працівника.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внескуна загальнообов’язкове державне соціальне страхування, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон України «Про оплату праці») та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Відповідно до ст. 236 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) у разі затримки роботодавцем виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.

При цьому постановою Об'єднаної палати Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 522/13736/15 (№ 61-25545сво18) зазначено, що «середній заробіток за час затримки власником або уповноваженим ним органом виконання судового рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника (ст. 236 КЗпП) за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою (винагородою, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу), а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою у розумінні ст. 2 Закону України «Про оплату праці», тобто середній заробіток за час затримки виконання рішення про поновлення на роботі працівника не входить до структури заробітної плати, а є спеціальним видом відповідальності роботодавця за порушення трудових прав працівника».

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок (частина друга ст. 9 Закону № 2464).

Враховуючи зазначене, оскільки сума середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі незаконно звільненогопрацівникане входить до структури заробітної плати, а є спеціальним видом відповідальності роботодавця за порушення трудових прав працівника, то сума такого середнього заробітку не є базою нарахування єдиного внеску.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.