X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.01.2024 р. № 124/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (  )щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається у відповідності до норм Кодексу, які діяли у 2022 році.

(   ) (далі – Товариство)здійснює діяльність із закупівлі бджолиного меду та воску у фізичних осіб – пасічників. Закупівля здійснюється з відповідним оформленням всіх передбачених законодавством документів. Закупівля меду у пасічників здійснюється з оформленням закупівельних Актів передбачених законодавством, за наявності документів підтверджуючи наявності пасіки: паспорту або Довідки органу місцевого самоврядування.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи звільняються від оподаткування (не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподаткованого доходу) доходи, отримані громадянином від продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року?

2. Чи зобов’язано Товариство утримувати податок на доходи фізичних осіб при виплаті (закупівлі) громадянину доходів від продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, якщо їх сума не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року і дана сума доходів звільнена від оподаткування?

У випадку зобов’язання утримання податку, пояснити яким чином та на підставі яких документів, буде здійснено повернення громадянину сум податків утриманих при виплаті доходів, що не включаються до оподаткованого доходу?

3. Чи поширюється на операції по виплаті (закупівлі) громадянину доходів від продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД положення Закону України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» (далі – Закон № 2142), щодо відображення загальної суми нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізичними особами у податковому розрахунку (подання якого передбачено п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу), без зазначення інформації про суми окремої виплати, суми нарахованого на суму податку, а також відомості про фізичну особу – платника податку, яка одержала дохід від продажу?

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, ст. 165 якого визначено перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Законом № 2142, з метою спрощення закупівлі сільськогосподарської продукції у населення на період воєнного стану та з метою зменшення обсягів податкової звітності підрозділ 1 «Особливості справляння податку на доходи фізичних осіб» розділу XX Кодексу доповнено пунктом 23.

Так, відповідно до п. 23 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, починаючи з 01 квітня 2022 року та у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом Українивід 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», положення п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

доходи, отримані від продажу платником податку особі, яка відповідно до Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою (далі – власна сільськогосподарська продукція), остаточно оподатковуються таким податковим агентом під час їх нарахування (виплати).

Проте п. 23 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, яким запроваджено зазначені зміни, було виключено відповідно до положень Закону Українивід 29 липня 2022 року № 2480-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо забезпечення стабільного функціонування ринку природного газу протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення», який набрав чинності 19.08.2022.

Таким чином, починаючи з 19 серпня 2022 року дохід, отриманий фізичною особою протягом року від продажу юридичним особам (переробним підприємствам) власної сільськогосподарської продукції, а також продукції тваринництва, оподатковується податком на доходи фізичних осіб у порядку, визначеному п. п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Відповідно до п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу при продажу власної продукції тваринництва груп 1 - 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січнязвітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

У разі коли сума отриманого доходу перевищує встановлений цим підпунктом розмір, фізична особа зобов'язана падати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною, міською радою або радою об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, щоперевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупинявся перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69  підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.