Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку у зверненні повідомив, що на підставі ст. 8 Закону України від 12 травня 2015 року №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі – Закон №389)був укладений трьохсторонній Договірвід ( ) (далі – Договір № А)між фізичною особою – підприємцем, військовою частиною( ) та квартирним експлуатаційним відділом ( ) (далі – КЕВ ( ).
За умовами Договору № Афізична особа – підприємець передає військовій частині в безоплатне користування нерухоме майно (приміщення).
При цьому КЕВ ( )зобов’язується відшкодовувати фізичній особі – підприємцю вартість комунальних послуг (в розумінні норм Закону України «Про житлово – комунальні послуги»), фактично спожитих в процесі використання майна військовою частиною.
Також відповіднодо п.6.2 Договору № А фізичною особою – підприємцем укладено окремий Договір про відшкодування вартості послуг з електропостачання та забезпечення перетікань реактивної електричної енергії від ( ) (далі – Договір № Б).
Фізична особа – підприємець безпосередньо комунальні послуги не надає, а фактично виступає посередником в оплаті послуг між військовою частиною та КЕВ ( ).
При цьому будь – якої винагороди за умовами Договору № А та Договору
№ Б, фізична особа – підприємець не отримує.
Враховуючи викладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питання:
- чи оподатковуються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором відшкодування витрат орендаря?
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон №389.
Законом України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон № 2189) визначено, що житлово-комунальні послуги – це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Виконавець комунальної послуги – це суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору (п. 2 частини 1 ст. 1 Закону № 2189).
При цьому індивідуальний споживач – це, зокрема, фізична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно з п. 291.3 ст. 291 Кодексу фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу.
Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої – третьої груп передбачено ст. 292 Кодексу.
Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Враховуючи викладене,у разі якщо договірпро надання послуг з електропостачання та забезпечення перетікань реактивної електричної енергії укладений між власником нерухомого майна (фізичною особою ) та суб'єктом господарювання, що надає зазначені послуги споживачу, тодохід у вигляді відшкодування вартості вказаних послуг оподатковується за загальними правилами, встановленими розділом IV ПКУ для платників податків – фізичних осіб.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу визначено перелік доходів, які не включаються до загального (місячного) річного оподатковуваного доходу платника податків.
Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаєтьсядохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету, або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV Кодексу (п.п. «г»п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Також вказані доходи, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |