X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.01.2024 р. № 135/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення (   ), щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки 5 відсотків та планує здійснювати акторську діяльність (зйомки в аудіовізуальних творах, як актор) без гастролей та продажу квитків.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи може платник податків займатися акторською діяльністю на спрощеній системі оподаткування?

2. Чи підпадає акторська діяльність під КВЕД 90.01 «Театральна та концертна діяльність»?

3. Якщо КВЕД 90.01 «Театральна та концертна діяльність» повністю заборонений на спрощеній системі оподаткування, а сама акторська діяльність не входить до переліку заборонених видів діяльності відповідно до п. 291.5 ст. 291 ПКУ, тоякий КВЕД необхіднододати (використовувати) для подальшогоперебування на спрощенійсистемі при здійсненніакторськоїдіяльності?

Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Разом з тим умови, відповідно до яких фізичні особи – підприємці не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп, зазначені у п. 291.5 ст. 291 ПКУ.

Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з організації проведення гастрольних заходів (п.п. 10 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ).

Статтею 1 Закону України від 10 липня 2003 року № 1115-IV «Про гастрольні заходи в Україні» (далі - Закон № 1115) визначено, що гастрольні заходи - видовищні заходи (фестивалі, концерти, вистави, лекційно-концертні, розважальні програми, виступи пересувних циркових колективів, пересувні механізовані атракціони типу «Луна-парк» тощо) закладів, підприємств, організацій культури, творчих колективів, у тому числі тимчасових, окремих виконавців за межами їх стаціонарних сценічних майданчиків. Гастрольні заходи, за винятком благодійних гастрольних заходів, проводяться з метою отримання доходів.

Організаторами гастрольних заходів є суб'єкти господарювання, що займаються організацією гастрольних заходів на території України і статутними документами яких передбачено таку діяльність.

Учасник гастрольного заходу –цефізична особа, яка бере участь у публічномувиступі перед глядачамипід час гастрольного заходу абоберечи брала участь у йогостворенні як автор аудіовізуальнихтворів, сценарію та/аботекстівчидіалогів, режисер-постановник, продюсер тощо.

Гастроліпроводяться на підставідоговорів, укладенихвідповідно до Закону № 1115.

Слід зазначити, що порядок організації і проведення гастрольних заходів визначається Кабінетом Міністрів України (ст. 2 Закону № 1115).

Відповідно до п. 299.1 ст. 299 Кодексу реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема, відомості про види господарської діяльності (п. 299.7 ст. 299 Кодексу).

Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 Кодексу у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно із Класифікатором видів економічної діяльності (далі – КВЕД ДК 009:2010), затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457, зі змінами.

Відповідно до КВЕД ДК 009:2010 фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи – підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.

Під час вибору виду діяльності, який планує здійснювати фізична особа – підприємець, додатково використовуються нормативно-правові акти Держспоживстандарту України та Держкомстату України, зокрема наказ Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 «Про затвердження Методологічних основ та пояснень до позицій Класифікації видів економічної діяльності».

Так, клас 90.01 «Театральна та концертнадіяльність» включає:

- постановку театральних вистав, концертів і оперних або балетних спектаклів, танцювальних та інших сценічних виступів:

- діяльність груп, цирків або труп, оркестрів і ансамблів

- діяльність самостійних артистів, таких як актори, танцюристи, музиканти, лектори або оратори.

Якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, зокрема ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то фізична особа - підприємець - платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону.

Враховуючи вищезазначене, фізична особа - підприємець може бути платником єдиного податку третьої групи за умови дотримання вимог, визначених п. 291.4 ст. 291 ПКУ, та здійснення видів діяльності, на які не поширюються обмеження щодо застосування спрощеної системи оподаткування, а саме: здійснення діяльності самостійного артиста, зокрема такого як актор.

Водночас, не може бути платником єдиного податку фізична особа - підприємець, яка здійснює організацію, проведення гастрольних заходів.

Разом з цим з питання щодо надання роз’яснення з приводу визначення коду виду діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 доцільно звернутися до Державної служби статистики України.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.