X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.01.2024 р. № 141/ІПК/16-31-07-05-11

Головне управління ДПС у Полтавській області за результатами розгляду звернення фізичної особи-підприємця (далі – Підприємець) про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє наступне.

У своєму зверненні Підприємець повідомив, що здійснює діяльність з надання послуг з видом діяльності за КВЕД 85.59 - Iншi види освiти, н.в.i.у.

Зазначені послуги надаються згідно заключених договорів, в яких визначено «Виконавець» наданих послуг це ФОП та «Замовник» – в основному кінцеві споживачі, а саме фізичні особи. В договорі зазначаються реквізити «Замовника»: П.І.Б. ФОП, РНОКПП, юридична адреса, поточний банківський рахунок ФОП. За умовами договору послуги надаються «Виконавцем», «Замовникам», а саме кінцевим споживачам фізичним особам з якими заключні Договори «Про надання інших видів освітніх послуг» або з фізичними особами (батьками) кінцевими споживачами «Про надання інших видів освітніх послуг» їх дітям шкільного віку.

В вищезазначених договорах «Про надання інших видів освітніх послуг» зазначається попередня сума оплати, яку повинен внести «Замовник» згідно умов Договору безготівково на поточний рахунок ФОП тобто «Виконавця». В Договорі зазначаються реквізити безготівкового рахунку ФОП «Виконавця».

Замовники вносять оплату згідно умов договору «Про надання інших видів освітніх послуг» безготівково шляхом оплати за зазначені послуги через «Касу банку» або через дистанційне банківське обслуговування «Інтернет-банкінг» зі своїх власних рахунків як фізичних осіб.

Враховуючи вищевикладене, що я не застосовую в своїй діяльності готівкові розрахунки та розрахунки банківськими картками через банківський еквайрінг, прошу надати індивідуальну консультацію   з питань:

Чи можу я в даному випадку як фізична особа-підприємець працювати без використання РРО ?

Чи обов’язково в договорі надання послуг зазначати поточні рахунки «Замовників» тобто фізичних осіб в разі використання ними Інтернет-банкінгу, чи достатньо тільки умов договору, що «Виконавець» надає послуги при умові безготівкової оплати з зазначенням свого поточного банківського рахунку ?

 

Щодо питання 1

Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 265).

Звертаємо увагу, що дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання (далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послу.

Відповідно порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею 3 Закону № 265.

Обов’язок застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахунків, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції СГ, які чітко визначенні законодавством, у тому числі, нормами його прямої дій, які встановлюють винятки із загальних правил.

Законодавство України встановлює однакові вимоги щодо фіскалізації як готівкових, так і безготівкових розрахунків, що здійснюються за допомогою платіжних терміналів (POS-терміналів) та платіжних сервісів (еквайрингу), що використовують реквізити платіжних карток продавців товарів (надавачів послуг) у мережі Інтернет та проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, тому, обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати РРО/ПРРО, при отриманні оплати за товари (послуги), залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення.

Поряд з цим, пунктами 2 та 14 статті 9 Закону № 265 встановлені пільги, відповідно до яких, РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються:

-   при виконанні банківських операцій;

- при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, відповідно.

Таким чином, у відповідь на питання 1 слід зазначити, що відповідно пільги встановленої пунктом 2 статті 9 Закону № 265, якщо Підприємець надає покупцю для оплати за товар реквізити свого поточного рахунку в форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010, і покупець самостійно здійснює оплату з їх використанням (шляхом переказу коштів замовниками із поточного рахунку на поточний рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), то у такому випадку застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим, оскільки оплата товарів буде відбуватися за допомогою різновиду банківських операції.

Також, за умови проведення розрахунків за надані послуги виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, застосування РРО/ПРРО для Підприємця не є обов’язковим.

 

Щодо питання 2

Відповідно статті 628 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003  № 435-IV із змінами та доповненнями, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Виходячи з вищевикладеного, зазначення в договорі розрахункових рахунків залежить від погодження між сторонами.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.