X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.01.2024 р. № 147/ІПК/13-01-04-01-11

Головне управління ДПС у Львівській області за результатами розгляду звернення Товариства щодо справляння рентної плати, керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало, що при провадженні господарської діяльності без отримання дозволу на спеціальне водокористування видобуває власними водозабірними спорудами обсяги води з підземного водного простору у обсязі менше 5 кубічних метрів на добу для задоволення господарських виробничо-технічних потреб.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: «Яку звітність потрібно подавати та яку плату за користування артезіанською свердловиною потрібно сплачувати підприємству?»

Спеціальне використання природних ресурсів, у тому числі спеціальне водокористування передбачає закріплення об’єкта природних ресурсів шляхом надання відповідного дозволу конкретному суб’єкту для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Спеціальним водокористуванням є забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (частина перша ст. 48 Водного кодексу).

Разом з тим спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл) (ст. 49 Водного кодексу).

Повноваження із видачі Дозволів надано центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (ст. 16 Водного кодексу).

При провадженні господарської діяльності з видобування підземної води на підставі Дозволів у користувачів артезіанських свердловин виникають податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рента) та рентної плати за спеціальне використання води (далі – Плата).

Платниками Ренти є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі Дозволів (п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу).

Платниками Плати визначено, зокрема суб’єктів господарювання, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів власними водозабірними спорудами і відповідним обладнанням для забору води (п. 255.1 ст. 255 Кодексу).

Разом з тим абзацом дванадцятим ст. 48 Водного кодексу до спеціального водокористування не віднесено використання води в об’ємі до 5 куб. метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води.

З огляду на викладене Товариству необхідно звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства для визначення приналежності провадження ним господарської діяльності із видобування підземної води до спеціального водокористування.

У разі підтвердження таким органом, не віднесення господарської діяльності із видобування підземної води Товариства до спеціального водокористування, то у нього не виникатимуть обов’язки платника Ренти та Плата за видобуті обсяги підземної води.

Разом з тим інформуємо, що відповідно до порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2012 року № 963, водокористувачі зобов’язані облаштовувати артезіанські свердловини, що експлуатуються, засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод, відомості про об’єм видобутих підземних вод з яких вносяться водокористувачами до автоматизованої системи обліку видобутих підземних вод.

Державний облік артезіанських свердловин здійснюється Держгеонадрами шляхом ведення державного реєстру артезіанських свердловин, до якого включаються відомості про артезіанські свердловини на підставі даних, що містяться у паспорті артезіанської свердловини, форма якого затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.04.2016 № 145/84, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2016 за № 642/28772.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).