X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.01.2024 р. № 148/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо оподаткування податком на прибуток та податком на додану вартість коштів, які відповідають розміру ПДВ з товарів, які будуть реалізовані за допомогою маркетплейсу кінцевим споживачам у країнах ЄС  та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВє власником маркетплейсу «», якийрозміщений за веб-адресою.

Сутність господарської діяльності маркетплейсу полягає в тому, що ТОВ, якому належить інформаційно-комунікаційна система (веб-сайт та мобільний додаток «») надає можливість кінцевим споживачам (покупцям, замовникам) отримати інформацію про товар та здійснити покупку товару, що пропонується до продажу суб’єктами електронної комерції. Маркетплейс «» забезпечує можливість споживачам (покупцям, замовникам) дистанційним способом вчиняти електронні правочини з суб’єктами електронної комерції щодо придбання товарів, інформація про які наведена у маркетплейсі «», за допомогою використання інформаційно-комунікаційної системи ТОВ.

Товар, який реалізовують суб’єкти електронної комерції за допомогою маркетплейсу «» ТОВ не приймає на свій баланс.

ТОВ планує здійснювати продаж товару у маркетплейсі «» - кінцевим споживачам, які знаходяться у країнах ЄС та відповідно, здійснювати доставку товарів з України споживачам у країнах ЄС (наприклад Польща).

ТОВ акумулює на своєму рахунку ПДВ від вартості замовленого товару та щомісячно здійснює оплату ПДВ за відповідний звітний місяць до обраної країни ЄС за допомогою посередника – IOSS-intermediary, через реєстрацію ТОВ в електронній системі IOSS.

Враховуючи вищевикладене, ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. чи впливатимуть на фінансовий результат ТОВ та чи матиме вплив оподаткування податком на прибуток в Україні, суми грошових коштів, які відповідають розміру ПДВ з товарів, які будуть реалізовані за допомогою маркетплейсу ТОВ кінцевим споживачам у країнах ЄС, за умови, що такий консолідовано зібраний ТОВ ПДВ з усіх проданихтоварів в країни ЄС за допомогою маркетплейсу, щомісячно буде в повному обсязі сплачуватись ТОВ в бюджет обраної ТОВ країни ЄС за допомогою посередника (IOSS-intermediary)?;

2. чи має бути віднесена до бази оподаткування ПДВ в Україні сума грошових коштів, отриманих ТОВ у розмірі ПДВ з товарів, які будуть реалізовані за допомогою маркетплейсу ТОВ кінцевим споживачам у країнах ЄС, за умови, що такий консолідовано зібраний ТОВ ПДВ з усіх проданих товарів в країни ЄС за допомогою маркетплейсу, щомісячно буде в повному обсязі сплачуватись ТОВ в бюджет обраної ТОВ країни ЄС за допомогою посередника (IOSS-intermediary)?;

3. на якому рахунку бухгалтерського обліку ТОВ доцільно вести облік, та здійснювати консолідоване зберігання суми грошових коштів з ПДВ від вартості товарів, реалізованих у маркетплейсі ТОВ кінцевим споживачам у країнах ЄС, за умови, що зазначена сума грошових коштів, що відповідає розміру ПДВ, щомісячно буде в повному обсязі сплачуватись ТОВ в бюджет обраної ТОВ країни ЄС за допомогою посередника (IOSS-intermediary)?

Щодо питання 1

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексудля цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємства визначається ним на підставі даних бухгалтерського обліку у порядку, встановленому п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму ПДВ, акумульованого на рахунку ТОВ в Україні з товарів, які будуть реалізовані за допомогою маркетплейсу кінцевим споживачам у країнах ЄС.

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).

Щодо питань 2, 3

Згідно з п.п. «а», «б» і «г» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 Кодексу розташоване на митній території України;

вивезення товарів за межі митної території України.

З метою оподаткування ПДВ до операцій з вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України (далі – МКУ).

Відповідно до п. 189.17 ст. 189 Кодексу базою оподаткування для операцій з вивезення товарів за межі митної території України є договірна (контрактна) вартість таких товарів, зазначена в митній декларації, оформленій відповідно до вимог МКУ.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що у разі, якщо платником ПДВ фактично здійснюються операції з вивезення товарів за межі митної території України, то базою оподаткування ПДВ для таких операцій є договірна (контрактна) вартість товарів, зазначена у митній декларації, оформленій відповідно до вимог МКУ.

Водночас, наявної у зверненні інформації недостатньо для надання у повній мірі відповіді на питання у частині оподаткування ПДВ, а тому, у разі необхідності, ТОВ має право повторно звернутися до контролюючого органу із відповідним зверненням, яке міститиме розширений опис (у тому числі, але не виключно інформацію щодо договірних взаємовідносин між усіма сторонами (ТОВ, суб’єктами електронної комерції та покупцями) із вчинення правочинів за допомогою інформаційно-комунікаційної системи ТОВ) та відповідні матеріали, що стосуються таких правочинів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).