Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення бази оподаткування ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює діяльність у сфері харчової промисловості України, а саме у сфері виробництва напоїв натурального бродіння.
При цьому, зважаючи на сезонність споживання продукції та необхідність завантаження виробничих потужностей у період спаду замовлень на таку продукцію, Товариство має намір здійснювати продаж такої продукції (напоїв) за форвардними контрактами резидентам на митній території України.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) як визначається база оподаткування ПДВ для операцій з постачання власновиробленої продукції на підставі форвардного контракту?;
2) яка ціна є звичайною для визначення бази оподаткування ПДВ при здійсненні операцій з постачання власновиробленої продукції на підставі форвардного контракту?;
3) як визначається база оподаткування ПДВ для операцій з постачання власновиробленої продукції на підставі форвардного контракту, якщо на дату фактичного постачання такої продукції звичайні ціни на постачання такої продукції будуть вищими / нижчими, ніж ціна, зазначена у форвардному контракті на дату його укладення?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Дериватив - документ, що засвідчує право та/або зобов'язання придбати чи продати у майбутньому цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також кошти на визначених ним умовах. Порядок випуску та обігу деривативів установлюється законодавством (підпункт 14.1.45 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
До деривативів, зокрема, належать форвардний контракт, під яким розуміється цивільно-правовий договір, за яким продавець зобов'язується у майбутньому в установлений строк передати базовий актив у власність покупця на визначених умовах, а покупець зобов'язується прийняти в установлений строк базовий актив і сплатити за нього ціну, визначену таким договором. Форвардний контракт виконується шляхом постачання базового активу та його оплати коштами або проведення між сторонами контракту грошових розрахунків без постачання базового активу (підпункт 14.1.45.3 підпункт 14.1.45 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до статті 39 розділу І ПКУ. Якщо постачання товарів (робіт, послуг) здійснюється на підставі форвардного або ф'ючерсного контракту, звичайною ціною є ціна, яка відповідає форвардній або ф'ючерсній ціні на дату укладення такого контракту (підпункт 14.1.71 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Порядок визначення бази оподаткування ПДВ у разі постачання товарів/послуг визначено статтею 188 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VI ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
При цьому база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує.
Щодо питання 1
База оподаткування ПДВ операції платника ПДВ з постачання самостійно виготовлених товарів на підставі форвардного контракту визначається виходячи з договірної вартості таких товарів (з урахуванням загальнодержавних податків та зборів), яка при цьому не може бути нижче звичайної ціни.
Щодо питань 2 і 3
Якщо операція платника ПДВ з постачання самостійно виготовлених товарів здійснюватиметься на підставі форвардного контракту, то, враховуючи норми підпункту 14.1.71 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, для цілей визначення бази оподаткування ПДВ для такої операції звичайною ціною буде вважатися ціна, яка відповідає форвардній ціні на дату укладення такого форвардного контракту.
У випадку, якщо на дату фактичного постачання платником ПДВ самостійно виготовлених товарів звичайна ціна на такі товари буде вищою або нижчою за ціну, вказану у форвардному контракті на дату його укладення, то база оподаткування ПДВ буде визначатися виходячи із ціни, зазначеної у форвардному контракті на дату його укладення.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |