X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.01.2024 р. № 169/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства, надіслане до ДПС листом Головного управління, щодо порядку формування податкового кредиту з ПДВ на підставі податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) за рішенням комісії контролюючого органу, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, реєстрацію розрахунку коригування на зменшення податкових зобов’язань в ЄРПН, складеного Товариством у жовтні 2020 року до податкової накладної, складеної також у жовтні 2020 року, було зупинено. Зазначений розрахунок коригування був направлений на реєстрацію без порушення термінів, встановлених ПКУ для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.

Товариством було оскаржено у суді рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації розрахунку коригування. В результаті, рішенням суду було скасовано рішення щодо зупинення реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН та зобов’язано ДПС здійснити таку реєстрації датою його надходження.

Розрахунок коригування був зареєстрований в ЄРПН датою фактичного надходження та у Товариства виникла необхідність скласти уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за жовтень 2020 року з метою включення вказаного розрахунку коригування до розділу І декларації та зменшення суми податкових зобов’язань за вказаним розділом.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань терміну подання уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ за жовтень 2020 року з урахуванням положень підпункту 69.1 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ щодо тимчасової, до припинення або скасування воєнного стану, заборони подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій за звітні періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділ І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Згідно з підпунктом 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо внаслідок такого перерахунку відбувається, зокрема, зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Пунктом 50.1 статті 50 глави 2розділу ІІ ПКУ передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 глави 9 розділу ІІ ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до абзацу п’ятнадцятого підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (зі змінами і доповненнями) платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 (далі – Указ № 64), затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про введення воєнного стану в Україні» (далі – Закон № 2102), не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 глави 2 розділу ІІ ПКУ, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема:

дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 392, розділу І, пункту 46.2 статті 46 глави 2 розділу ІІ ПКУ, сплати податків та зборів платниками податків.

Пункт 102.9 статті 102 глави 9 розділу ІІ ПКУ, що встановлював окремі особливості зупинення перебігу строків, діяв до 01.08.2023.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

До припинення або скасування воєнного стану платник податку не може подати уточнюючі розрахунки до декларацій за звітні періоди (зокрема, за жовтень 2020 року), у тому числі у зв’язку з реєстрацією в ЄРПН розрахунків коригування, складених на зменшення суми податкових зобов’язань постачальника відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, реєстрація в ЄРПН яких була зупинена.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).