X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.01.2024 р. № 170/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариство уклало з благодійною організацією договір про публічний збір коштів (благодійних пожертв) для благодійного проєкту. Збір коштів Товариство здійснює на своїй програмній платформі серед невизначеного кола осіб - користувачів такої платформи. Кошти від збору надходять на банківські рахунки Товариства та обліковуються у бухгалтерському обліку окремо від сум, сплачених за товари/послуги. Крім цього, користувачі програмної платформи мають змогу здійснити благодійний платіж шляхом переспрямування коштів, раніше внесених в якості попередньої оплати за послуги, на благодійні пожертви.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань щодо:

1) включення до бази оподаткування ПДВ сум коштів, одержаних як збір добровільних пожертв;

2) необхідності коригування податкових зобов’язань з ПДВ у разі переспрямування раніше внесених в якості попередньої оплати коштів на благодійні пожертви.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до підпункту 6 частини першої статті 5 Закону України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі − Закон № 5073) одним із видів благодійної діяльності є публічний збір благодійних пожертв.

Під благодійною пожертвою розуміється безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до Закону № 5073 (частина перша статті 6 Закону № 5073).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 та 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Відповідно до підпунктів «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Постачання товарів – це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Постачання послуг – це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (пункт 192.1 статті 192 розділу V ПКУ).

Відповідно до підпункту «а» підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Операції з надання/отримання платником благодійної допомоги у грошовій формі не підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг, такі операції не є об'єктом оподаткування ПДВ у розумінні підпунктів «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ. Податкових наслідків з ПДВ при отриманні благодійної допомоги у грошовій формі у платника ПДВ не виникає.

Операції з надання благодійної допомоги у вигляді товарів/послуг відповідно до підпунктів 14.1.191 та 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг та згідно з підпунктами «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягають оподаткуванню ПДВ у загальному порядку, крім випадків, визначених у підпункті 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Щодо питання 1

У випадку відсутності будь-яких договірних відносин на постачання товарів/послуг між Товариством, яке отримало грошові кошти (благодійні пожертви), і особою, що перерахувала такі кошти на банківський рахунок Товариства, та при умові, що в рахунок отриманих коштів Товариством не передбачалось постачання товарів/послуг, у Товариства, яке отримало ці кошти, не виникає об’єкт оподаткування ПДВ внаслідок такого отримання, а грошові кошти не включаються до бази оподаткування ПДВ.

Щодо питання 2

У ситуації, описаній у зверненні, якщо кошти, які раніше отримані Товариством в якості попередньої оплати послуг Товариства, спрямовуються за дорученням покупця на благодійні пожертви, та при цьому на суму таких коштів Товариством за операціями з постачання послуг було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну, то Товариство має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на суму таких коштів, та зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з ПДВ після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).