X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.01.2024 р. № 178/ІПК/99-00-18-01-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо однозначності при застосуванні норм постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – Постанова № 1165) та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що 24.01.2023 комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (далі – Критерії ризиковості), визначених у додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок зупинення), затвердженого Постановою № 1165, а саме наявної податкової інформації наступних кодів: 12 – постачання товарiв (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 13 – придбання товарів (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Товариством 16.02.2023, 21.08.2023, 04.09.2023, 15.09.2023 та 16.10.2023 надавались пояснення та копії документів щодо реальності господарських операцій здійснених 02.02.2022 з Покупцем та Постачальником, за результатами розгляду яких комісією регіонального рівня 24.02.2023, 29.08.2023, 12.09.2023, 25.09.2023, 06.11.2023 приймались рішення про відповідність Товариства пункту 8 Критеріїв ризиковості через ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність.

Товариством на підтвердження реальності операцій з Покупцем та Постачальником надавались договори купівлі/продажу/транспортування, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні інструкції, виписки банку, оборотно-сальдові відомості по рахунках 631 та 361, ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі тощо.

Товариство зазначає, що з набранням чинності змін до Постанови № 1165, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2023 року № 574 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165», зокрема, визначено, що відповідно до абзацу дев’ятого пункту 6 Порядку зупинення не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 Порядку зупинення операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр) припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Тобто, Товариство вважає, що починаючи з 08.07.2023 комісією регіонального рівня повинно враховуватись, що від дати реєстрації в Реєстрі податкової накладної по господарським операціям проведеним 02.02.2022 і до 24.02.2023 (дата прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку) минуло більше ніж 180 днів.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати роз’яснення з таких питань:

  1. Чи достатньо документів наданих Товариством 26.10.2023 до податкового органу через електронний кабінет платника податку для прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника та які ще документи повинно надати Товариство, щоб переконати комісію регіонального рівня у реальності здійснення господарських операцій 02.02.2022 року?
  2. Чи застосовуються до Товариства зміни передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2023 року № 574 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165» відповідно до яких комісією регіонального рівня повинно враховуватись 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку та повідомити дату такого попереднього рішення по Товариству від якого податковим органом повинен здійснюватися відлік?
  3. Відповідно до яких норм діючого законодавства України Товариство повинно провести коригування податкового кредиту та податкових зобов’язань по реальним господарським операціям, що підтвердженні первинними, бухгалтерськими та іншими документами по взаємовідносинам з Покупцем та Постачальником та яким саме чином – поданням уточнюючого розрахунку з ПДВ із зменшенням податкового кредиту з ПДВ по постачальнику і одночасно здійсненням умовного продажу з нарахуванням повторних податкових зобов’язань по покупцю або яким іншим способом?

Щодо питання 1.

Пунктом 6 Порядку зупинення, зокрема, передбачено, що комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв’язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути документи зазначені у абзацах п’ятнадцятому – двадцятому пункту 6 Порядку зупинення, проте даний перелік не є вичерпним.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.

Щодо питання 2.

Пунктом 6 Порядку зупинення, зокрема, визначено, що у рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 Порядку зупинення комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/ розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 Порядку зупинення операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Також пунктом 6 Порядку зупинення передбачено, що якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 Порядку зупинення, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:

актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев’ятого цього пункту;

інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/ розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев’ятого цього пункту.

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

З огляду на зазначене у рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку від 06.11.2023 зазначена інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання відповідності Товариства Критеріям ризиковості, яка станом на дату прийняття рішення не спростована та є актуальною.

Щодо питання 3.

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX Кодексу.

Підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/ послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/ послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону № 996, незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Реєстрі у встановлений Кодексом термін.

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 розділу V Кодексу.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;

дата отримання платником податку товарів/послуг (пункт 198.2 статті 198 Кодексу).

Для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкові накладні, отримані з Реєстру.

Пунктом 192.1 статті 192 Кодексу передбачено, що у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Реєстрі.

Таким чином, коригування податкових зобов’язань/податкового кредиту здійснюється платником податку за наявності підстав, визначених пунктом 192.1 статті 192 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).