X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.01.2024 р. № 164/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ ……………………………про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до звернення, Підприємство здійснює діяльність у сфері надання послуг, а також має ресторан та бар. Структура Підприємства та особливості організації діяльності передбачають наявність декількох місць проведення розрахунків, інкасація торгівельної виручки здійснюється щоденно, розмінна монета передається на місце проведення розрахунків щоденно, невикористаний залишок розмінної монети повертається до головної каси.   

З урахуванням вищенаведеного та у зв’язку із складністю розуміння законодавства Підприємство звернулось з наступними питаннями:

1. Чи має Підприємство право зберігати розмінну монету на місці проведення розрахунків, а не повертати до головної каси щоденно?

2. Яким чином реєструвати в реєстраторі розрахункових операцій (далі - РРО) суму розмінної монети, яка зберігається на місці проведення розрахунків?

3. Якими документами підтверджується відповідність суми розмінної монети фактичному залишку на місці проведення розрахунків?

Згідно з статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) місце проведення розрахунків – це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 17.06.2016 № 547, зареєстрованого у Міністерстві фінансів України 05.07.2016 за № 918/29048 (далі –
Порядок № 547), внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій, зокрема операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Операція «службова видача» використовується для реєстрації суми готівки, яка вилучається з місця проведення розрахунків та/або видається держателям електронних платіжних засобів.

Згідно з підпунктом 3 пункту 3 розділу І Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017№ 148 (далі – Положення № 148), готівка – це грошові знаки національної валюти України (банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам’ятні монети, які є платіжними засобами).

Відповідно до пункту 22 розділу ІІ Положення № 148, суб’єкти господарювання зобов’язані в разі отримання від споживачів у сплату за продукцію (товари, роботи, послуги) зношених банкнот/монет не видавати такі банкноти/монети на здачу та надалі здати їх разом із готівковою виручкою (готівкою) до обслуговуючих банків. Суб’єкти господарювання повинні забезпечувати наявність у касі банкнот, обігової та/або розмінної монети для видачі здачі (за винятком тих номіналів монет (банкнот), карбування та випуск в обіг/додатковий випуск в обіг яких припинено Національним банком України (далі – НБУ) з урахуванням бонусних програм лояльності та/або наявності пристроїв для приймання монет. Суб’єкти господарювання в разі прийняття НБУ рішення щодо припинення карбування та випуску в обіг/додаткового випуску в обіг певних номіналів монет зобов’язані здійснювати заокруглення загальної суми покупки в порядку, передбаченому нормативно-правовим актом НБУ з питань, що регулюють обіг монет дрібних номіналів.

Щодо відповіді на питання 1.

Підприємство має право зберігати на місці проведення розрахунків розмінну монету не повертаючи її до головної каси у разі не здійснення операції «службова видача» в кінці робочої зміни касира.

Щодо відповіді на питання 2

Реєстрація розмінної монетина місці проведення розрахунків та її виведення через РРО здійснюється відповідно за допомогою операції «службове внесення» та «службова видача».

Сума розмінної монети, яка зберігається на місці проведення розрахунків РРО з попереднього дня, реєструється через РРО за допомогою формування чеку «службове внесення» лише у випадку не відображення у Х-звіті наступної зміни суми готівкових коштів залишку попереднього дня залишеного на початок наступного.

Щодо відповіді на питання 3.

Підтвердженням внесення відповідної суми готівкових коштівдо РРО, як розмінної монети, – є фіскальний звітний чек (Z-звіт), у якому відображається інформація, як про операцію «службове внесення» так і «службову видачу».

Обов’язковому оприбуткуванню в касі Підприємства та/або здаванню готівки до банку підлягає лише та готівка, що була вилучена з місця здійснення готівкових розрахунків за допомогою відповідного чеку РРО із використанням операції «службова видача».

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.