X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.01.2024 р. № 165/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення ………………………………. про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до запиту, Підприємець є платником єдиного податку 2 групи, надає послуги з оренди будівельного обладнання (інструменту, риштування тощо) отримує за його залогову суму,яка після повернення інструменту повертається орендарю.

У зв’язку із складністю розуміння законодавства Підприємець звернувся до податкового органу із наступним запитанням:

Чи може Підприємець залогові суми проводити через програмний реєстратор розрахункових операцій в якості «службового внесення» та «службової видачі» протягом дня?

Правові засади застосування реєстратор розрахункових операцій та/або програмний реєстратор розрахункових операцій(далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Зокрема, порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону № 265.

Відповідно до статті 2 Закону № 265 місце проведення розрахунків – це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Разом з цим, діяльність з оренди будівельного обладнання матиме ознаки договору прокату визначеного частиною першою та другою статті 787 Цивільного кодексу України.

Так, за договором прокату наймодавець, який здійснює підприємницьку діяльність з передання речей у найм, передає або зобов’язується передати рухому річ наймачеві у володіння та користування за плату на певний строк.

Договір прокату є договором приєднання. Наймодавець може встановлювати типові умови договору прокату. Типові умови договору прокату не можуть порушувати прав наймачів, встановлених законом (стаття  787 Цивільного кодексу України).

При цьому плата за прокат речі встановлюється тарифами наймодавця(стаття 789 Цивільного кодексу України).

Частиною другою статті 790 Цивільного кодексу України передбачено, що плата за прокат речі, що сплачена наймачем за весь строк договору, зменшується відповідно до тривалості фактичного володіння та/або користування річчю.

Відповідно до частини першої статті 572 Цивільного кодексу України розуміється, що в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов’язання, забезпеченого заставою, а також в інших випадках, встановлених законом, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).

Водночас, частиною першою статті 576Цивільного кодексу Українипредметом застави може бути будь-яке майно (зокрема річ, цінні папери, майнові права), що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення.

Отже, готівка отримана Підприємцем від наймача (орендаря) будівельного обладнання (інструменту, риштування тощо)за договором застави повинна зберігатись окремо від місця проведення розрахунків,оскільки не є розрахунком за товари чи послуги у розумінні Закону № 265, а також готівковою виручкою визначеною положенням про ведення касових у національній валюті в Україна, затвердженою постановою правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148.

Враховуючи вище викладене, та як відповідь на питання повідомляємо, що надання Підприємцем в оренду (найм)будівельного обладнання (інструменту, риштування тощо)під грошову заставупо суті є різними господарськими операціями, які оформлюються окремими договорами.

Так, готівка отримана, як застава повинна зберігатись окремо від місця проведення розрахунків, та не потребує реєстрації за допомогою РРО/ПРРО, в тому числі, як «службове внесення» чи «службова видача» до отримання статусу торгівельної виручки або предмету застави внаслідок пошкодження  та/або втрати орендованого майна.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.