Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ( ) (далі – Товариство) ( ) щодо питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначив, що учасники Товариства в складі якого є тільки фізичні особи (резиденти), планують рішенням загальних зборів спрямувати на збільшення статутного капіталу Товариства частку накопиченого нерозподільного прибутку. При цьому не планується приймати рішення про розподіл цього нерозподільного прибутку на виплату дивідендів та відповідно не здійснюється реінвестиція дивідендів до статутного капіталу Товариства.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. У разі, якщо загальні збори учасників Товариства приймуть рішення про збільшення статутного капіталу Товариства за рахунок нерозподіленого прибутку без нарахування дивідендів (відповідно до ст. 17 Закону України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»), чи призведе це до виникнення доходу у учасників Товариства (фізичних осіб), чи матимуть учасники Товариства – фізичні особи (резиденти) податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору внаслідок збільшення сукупної номінальної вартості належних їм часток у статутному капіталі Товариства?
2. Чи матиме податкові зобов’язання само Товариство у зв’язку зі спрямуванням нерозподільного прибутку до його статутного капіталу?
3.Чи вважатиметься сума збільшення номінальної вартості часток у статутному капіталі Товариства в кожного учасника-фізичної особи, внаслідок збільшення статутного капіталу Товариства за рахунок нерозподіленого прибутку без додаткових вкладів, відповідною сумою витрат на придбання інвестиційного активу у розрахунку інвестиційного прибутку згідно з п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 ПКУ у разі подальшого продажу цих часток?
Відповідно до п. 7.3 ст. 7 ПКУбудь-які питання щодо оподаткування регулюються ПКУ і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ).
Статтею 165 ПКУ визначено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою – резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів
(п.п. 165.1.18 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).
При цьому п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 ПКУ та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Разом з тим перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 ПКУ, зокрема інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у п.п. 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Особливості оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 170 ПКУ, згідно з п.п. 170.2.2 якого інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу, або вартістю інвестиційного активу, що була задекларована особою як об'єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозділу 94
розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, з урахуванням норм п.п. 170.2.4 – 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 ПКУ (крім операцій з деривативами).
Придбанням інвестиційного активу вважаються також операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи – резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права.
Згідно з п.п. 170.2.1 п. 170.2 ст. 170 ПКУ облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік, за результатами якого платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.
Відповідно до п.п. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 ПКУ до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.
Відповідно до п. п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить
18 відс. базиоподаткуваннящододоходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крімвипадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 ст. 167 ПКУ).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Враховуючи викладене, дохід, отриманийфізичною особою – резидентому виглядіінвестиційногоприбуткувід продажу інвестиційного активу (корпоративного права) включається до їїзагальногорічногооподатковуваного доходу та оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичнихосібі військовим збором на загальних підставах. При цьому об’єктомоподаткуванняподатком на доходи фізичнихосібта військовим збором вважатиметьсяінвестиційнийприбуток, при визначенніякоговраховуютьсявитрати, пов’язані з придбаннямзазначеного корпоративного права без врахуваннясуми нерозподіленого прибутку, за рахунок якого було збільшено статутний капітал Товариства.
Тобто, оскільки за рахунокзазначеного нерозподіленого прибуткуплатникомподатків – фізичною особою (учасникомтовариства) не здійснюєтьсяпридбаннякорпоративних прав товариства, а лишезбільшуєтьсяринкова вартість вже раніше придбаних прав, то підстав для врахування частини нерозподіленого прибутку у складі витрат при визначені інвестиційного прибутку у платника податків не виникає.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування у Товариства у разі збільшення їх статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку без внесення додаткових вкладів, без зміни складу учасників.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування та, відповідно, об’єкта оподаткування податком на прибуток.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).
Отже, питання відображення у бухгалтерському обліку операцій щодо збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку без внесення додаткових вкладів, без зміни складу учасників належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Крім того, зважаючи на те, що не планується прийняття рішення про розподіл нерозподіленого прибутку на виплату дивідендів та, відповідно, не здійснюватиметься реінвестиція дивідендів до статутного капіталу Товариства, а також те, що засновниками виступають лише фізичні особи, до зазначеної операції положення п. 57.11 ст. 57 ПКУ не застосовуються.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальнаподатковаконсультаціямаєіндивідуальний характер і можевикористовуватисявиключноплатникомподатків, якомунаданотакуконсультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |