Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи-підприємця (далі – ФОП) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ФОП здійснює підприємницьку діяльність на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (термін дії ліцензії з 13.08.2022 по 13.08.2023). ФОП були подані документи до податкового органу на отримання нової ліцензії з платіжним дорученням про підтвердження сплати квартального платежу за користування ліцензією. Нову ліцензію ФОП отримала 14.08.2023 (термін дії ліцензії з 18.08.2023 по 18.08.2024).
ФОП просить надати роз’яснення на питання:
1. Чи потрібно сплачувати за користування ліцензією у період з 13.08.2023 по 18.08.2024?
2. Якщо необхідно внести плату за користування ліцензією, яку суму і чому?
3. Чи потрібно десь ставити відмітку про оплату за період з 13.08.2023 по 18.08.2023?
4. Чи потрібно писати пояснення щодо цього?
5. Чи потрібно реєструвати оплату в податковому органі?
6. Статтею 18 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 481) встановлено, що вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс - мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право:
виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Обов’язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб’єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.
Встановлені ст. 18 Закону № 481 вищезазначені норми розповсюджуються на весь період воєнного стану чи лише до набрання чинності Закону України від 29 червня 2023 року № 3193-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо спрощення умов виробництва дистилятів суб’єктами малого підприємництва» (далі – Закон № 3193)?
Щодо зазначених питань
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, зокрема забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян визначено Законом № 481.
Відповідно до ст. 1 Закону № 481:
ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Порядок ліцензування оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами регулюється ст. 15 Закону № 481.
Відповідно до частини двадцять третьої ст. 15 Закону № 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством (частина тридцять перша ст. 15 Закону № 481).
Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. (частина тридцять шоста ст. 15 Закону № 481).
При цьому відповідно до частини п’ятдесят четвертої ст. 15 Закону № 481, несплата чергового платежу за ліцензію є підставою для її анулювання. Ліцензія анулюється також на підставі заяви суб’єкта господарювання про анулювання своєї ліцензії.
Повідомлення про необхідність внесення чергового платежу за ліцензію автоматично формується та направляється органом ліцензування суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за 30, за 20, за 10 та за 5 днів до настання терміну сплати за відповідну ліцензію в електронній формі засобами електронного зв’язку (частина п’ятдесята ст. 15 Закону № 481).
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Отже, заяву на отримання нової ліцензії суб’єкту господарювання необхідно подати до контролюючого органу з урахуванням терміну дії попередньої ліцензії та визначеного ст. 15 Закону № 481 терміну розгляду такої заяви.
Згідно зі ст. 18 Закону № 481 вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії, зокрема на право виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Обов’язки щодо сплати чергових платежів / дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб’єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.
Отже, враховуючи норми ст. 18 Закону № 481, попередня ліцензія вважається діючою до настання терміну дії нової ліцензії, при цьому за період до настання терміну дії нової ліцензії суб’єкту господарювання необхідно сплатити до бюджету плату за ліцензію.
Внести плату за ліцензію (період з 13.08.2023 по 18.08.2023) суб’єкту господарювання необхідно протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні. Плата за ліцензії справляється органом, що видає ліцензії, у розмірах, встановлених Законом № 481, і зараховується до місцевих бюджетів.
На сьогодні, після набрання чинності Закону № 3193, встановлені ст. 18 Закону № 481 норми (вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії) є діючими.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |