X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.01.2024 р. № 211/ІПК/26-15-24-01-13-12

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, фізична особа - підприємець платник єдиного податку третьої групи на купівлю автомобіля для власних потреб використав кошти з валютного рахунку, відкритого на фізичну особу – підприємця (далі – ФОП). Для сплати митних платежів при купівлі автомобіля використав гривневий поточний рахунок відкритий на фізичну особу – підприємця.

В зв’язку з чим, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. чи може платник перебувати на спрощеній системі оподаткування використовуючи грошові кошти з рахунків ФОП для власних потреб;
  2. чи повинен платник перейти на загальну систему оподаткування, здійснюючи вищезазначені дії;
  3. як здійснювати оподаткування доходів від підприємницької діяльності після використання платником як фізичною особою грошових коштів з рахунку ФОП для власних потреб.

Щодо першого питання повідомляємо.

Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV зі змінами та доповненнями (далі – ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Статтею 44 ГКУ визначено, що підприємництво здійснюється на основі, зокрема:

вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом;

самостійного здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд.

Відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання i валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом Украïни 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473), iншими законами України, а також нормативно-правовими актами Національного банку України (далі – НБУ), прийнятими вiдповiдно до Закону № 2473.

Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається НБУ (частина четверта ст. 5 Закону № 2473).

Пунктом 10 розд. І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 162 (далі – Інструкція № 162), встановлено, що фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.

Відповідно до абзацу третього п. 24 розд. І Інструкції № 162 забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізичних осіб - резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Враховуючи вищевикладене, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності на території України за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності з урахуванням норм НБУ.

Щодо другого – третього питання повідомляємо.

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV ПКУ.

Вiдповiдно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому, до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати вiдшкодування, доходи у виглядi бюджетних грантів, а також доходи, отримані вiд продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власностi фізичній особі та використовується в її господарськiй дiяльностi.

Датою отримання доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ (п. 292.13 ст. 292 ПКУ).

Умови перебування ФОП на єдиному податку, зокрема третьої групи, встановлені пп. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ.

Так, до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать ФОП, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (абзац другий пп. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ).

Пунктом 293.3 ст. 293 ПКУ встановлено відсоткову ставку єдиного податку для платників третьої групи у розмірі:

3 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ;

5 відсотки доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Разом з тим умови, відповідно до яких ФОП не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп, зазначені у п. 291.5 ст. 291 ПКУ.

Враховуючи наведене, ФОП - платники єдиного податку, у тому числі третьої групи, можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування за умови дотримання вимог розділу XIV ПКУ та з урахуванням обмежень, визначених пунктами 291.4, 291.5 ст. 291 ПКУ. Оподаткування доходів від підприємницької діяльності здійснюється платником за обраною ставкою єдиного податку.

Разом з тим, наголошуємо, що будь-які висновки щодо порушень норм податкового законодавства можуть надаватися за результатами перевірки здійснення відповідних господарських операцій та первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.