X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.01.2024 р. № 219/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ……………про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до звернення, Організація, як колективний побутовий споживач, в інтересах своїх членів Організації, уклала договори з постачальниками послуг – електропостачання, водопостачання,вивезення побутових відходів.

Розрахунки з постачальниками послуг – електроенергію та водопостачання здійснюється Організацією за єдиними лічильниками, при цьому кожен член Організації має свої власні лічильники, передає їх показники щомісячно та сплачує відповідну компенсацію та внески безготівковим способом на поточний рахунок Організації та готівковим способом – в касу Організації. Організацією ведуться касові операції з оформлення відповідних прибуткових та видаткових касових ордерів.

Щомісячно Організація здійснює розрахунок з постачальником послуг електроенергії та водопостачання згідно показників єдиних лічильників Організації на підставі договорів.   

З урахуванням вищенаведеного та у зв’язку із складністю розуміння законодавства Організація звернулось з наступними питаннями:

  1. Чи повинна ………………  , як неприбуткова організація, застосовувати реєстратор розрахункових операцій або програмний  реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО)? Якщо так, то у яких випадках.
  2. Чи може ………  , як неприбуткова організація,приймати членські, вступні, інші внески платежі від членів Організації, як компенсацію за послуги електро- та водопостачання, якими останні користуються на підставі укладених договорів Організації, з відповідними постачальниками послуг, через касу Організації без застосування РРО/ПРРО?

Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року
№ 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

У відповідності до преамбули Закону № 265, встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Відповідно до пункту 3 статті 1 Закону України «Про громадські об’єднання» (далі – Закон № 4572)громадська організація –  це громадське об’єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Частиною першою статті 24 Закону № 4572 визначено, що громадське об’єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об’єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об'єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом.

Пунктом 8 розділу І Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 (далі – Положення № 148) визначено, що каса – це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів.

Як відповідь на питання 1 та 2 зазначаємо.

Сплата виключно членських внесків згідно із Законом № 265, не може вважатись розрахунком за товари (послуги), у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно може здійснюватися у касі Товариства без застосування РРО. В той же час зазначаємо, що членські внески повинні оприбутковуватись у відповідності до вимог Положення №148.

Внесення членами Організації оплати готівкою за спожиту електроенергію та воду,окремо від членських внесків, по своїй сутті є оплатою за товар, що відповідно до вимог статті 3 Закону № 265 передбачає обов’язковість застосування РРО при таких розрахунках на загальних підставах.

Разом з цим, відповідно пільги встановленої пунктом 2 статті 9 Закону №265, якщо Організація надає члену Організації для оплати за товар (послуги) реквізити свого поточного рахунку в форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010, і він самостійно здійснює оплату з їх використанням (шляхом переказу коштів замовниками із поточного рахунку на поточний рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), то у такому випадку застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим, оскільки оплата товарів (послуг) буде відбуватися за допомогою різновиду банківських операції.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.