Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ФОП ….щодопрактичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: яку причину вказати в заяві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість (далі – ПДВ) для фізичної особи – підприємця?
Вимоги та порядок анулювання реєстрації платником ПДВ визначені ст. 184 ПКУ та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, із змінами (далі – Положення № 1130).
Відповідно до п. 184.1 ст. 184 ПКУ реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається, зокрема, у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної ст. 181 ПКУ, за умови сплати суми податкових зобов’язань у випадках, визначених цим розділом.
Відповідно до п. 184.2 ст. 184 ПКУ анулювання реєстрації на підставі, визначеній у п.п. «а» п. 184.1 ст. 184, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б» – «з» п. 184.1 ст. 184 ПКУ, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Пунктом 5.4 розділу V Положення № 1130 визначено, що контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника ПДВ, що подав заяву про анулювання реєстрації, якщо встановить, що він відповідає вимогам п. 184.1 ст. 184 ПКУ, та за умови проведення розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду для випадків, визначених підпунктами «а», «б» п. 184.1 ст. 184 ПКУ.
У разі анулювання реєстрації особи як платника ПДВ останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації (п. 5.12 розділу V Положення № 1130).
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1 ст. 203 ПКУ).
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 ст. 203 ПКУ для подання податкової декларації (п. 203.2 ст. 203 ПКУ).
Для анулювання реєстрації платник ПДВ подає до контролюючого органу за місцем перебування на обліку заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ (додаток 3 до Положення № 1130).
В заяві про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ платник податку повинен вказати, зокрема дату сплати податкових зобов’язань.
У разі якщо платником ПДВ, яким подано заяву про анулювання реєстрації у випадках, визначених п.п. «а», «б» п. 184.1 ст. 184 ПКУ, не проведено розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду, контролюючий орган протягом 10 календарних днів після надходження заяви платника ПДВ про анулювання реєстрації звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про анулювання реєстрації після проведення розрахунків із бюджетом.
Відповідно до інформації, що міститься в ІКС «Податковий блок», ФОП …. 22.06.2023 подано заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ, в якій зазначено причину анулювання:
«Підпунктом «а» п. 184.1 ст.184 ПКУ– будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попереднiх 12 мiсяцiв, подала заяву про анулювання реєстрацiї, якщо загальна вартiсть оподатковуваних товарiв/послуг, що надаються такою особою, за останнi 12 календарних мiсяцiв була меншою вiд суми, визначеної ст. 181 ПКУ, за умови сплати суми податкових зобов`язань у випадках, визначених роздiлом V ПКУ».
При цьому поле «Дата сплати податкових зобов'язань» не заповнене.
Про результати розгляду зазначеної заяви платнику направлено Квитанцію № 2, в якій зазначено:
«За результатами розгляду заяви про анулювання реєстрації платника ПДВ за ф.№ 3-ПДВ № 152270808340961, отриманої в електронному вигляді 22.06.2023, контролюючим органом ГУ ДПС в …. області прийнято рішення про відмову у анулюванні реєстрації платника ПДВ. Згідно з пп. 3, 4cт. 184 ПКУ, контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника ПДВ, що подав заяву про анулювання реєстрації, якщо встановить, що він відповідає вимогам п. 184.1 ст. 184 ПКУ. У разі відсутності законних підстав для анулювання реєстрації контролюючий орган протягом10 календарних днів після надходження заяви платника податку про анулювання реєстрації подає такому платникові податку вмотивовану письмову відмову в анулюванні реєстрації з поясненнями із зазначеного питання. В п.3 заяви не відповідно заповнено причину анулювання реєстрації платника ПДВ, є платником єдиного податку 4 групи. Не заповнено дату сплати податкових зобов’язань».
Отже, після проведення розрахунків з бюджетом платник податку подає повторно до контролюючого органу заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ та в графі «Дата проведення розрахунків із бюджетом за податковими зобов'язаннями останнього податкового періоду» вказує дату сплати податкових зобов'язань. При цьому така дата повинна відповідати даті розрахунку з бюджетом останнього періоду.
Зауважуємо, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |