Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи…щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платникподатківповідомив, що є резидентом України, та при цьомуреєструєтовариство з обмеженоювідповідальністю (далі–ТОВ) в ….і стаєйогоучасником.
Прибуток, отриманий ТОВ вважається прибутком його учасника (засновника), який він повинен задекларувати та сплатити за місцем своєї податкової резиденції – в Україні або за місцемотримання – …..
Платник податків як фізична особа, планує задекларувати за формою 1040NRдоIRSUSA (податкового управління…) податок від розподіленого прибутку ТОВ та сплатити його в …. за прогресивною ставкою згідно з частиною першою ст. 7 Конвенції між Урядом України та Урядом …. про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал (далі – Конвенція).
Отже, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди – це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також, зокрема платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Дохід, отриманий з джерел за межами України, – це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числівід будь-якихвидівїхдіяльності за межами митноїтериторії України (п.п. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.
Відповідно до п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, якийзобов'язаний подати річнуподатковудекларацію, та оподатковується за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім:
а) доходів, визначених п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, що оподатковуються за ставкою 9 відс., визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу;
б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 Кодексу;
в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу;
г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв'язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.11¹ ст. 170 Кодексу.
Також зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військовогзбору становить 1,5 відс. об'єктоподаткування, визначеногп.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехіднположення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу, згідно з п.п. 168.2.1 п. 168.2 якої платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 Кодексу.
Враховуючи викладене, у разі, якщо дохід отримується фізичною особою – резидентом з джерел за межами України, то сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податків як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому фізична особа зобов'язана подати річну податкову декларацію та сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.
Водночас згідно із ст. 3 Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Положення Конвенції між Урядом України та Урядом …. про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал (далі – Конвенція), яка ратифікована 26.05.1995 (Закон України № 180/95-ВР), і є чинною в українсько-… податкових відносинах з 05.06.2000, поширюються на осіб (фізичних та юридичних), які (у розумінні Конвенції) є резидентами України та … (ст. ст. 1, 3, 4), та на існуючі в Договірних Державах податки на доходи (прибуток), зокрема на податок на доходи фізичних осіб (ст.2).
Водночас повідомляємо, що відповідно до ст. 3 Конвенції термін «компетентний орган» означає стосовно …. Міністерство фінансів або його уповноваженого представника.
Наразі уповноваженим компетентним органом з боку …. є Служба внутрішніх доходів (InternalRevenueService).
Статтею 24 (Звільнення від подвійного оподаткування) Конвенції встановлено загальні правила, які передбачають врахування Договірними Державами (Українською та …) податків, на які поширюються положення цієї Конвенції, сплачених резидентами цих Договірних Держав за їх межами.
Оскільки Конвенцією не регулюються питання процедурного характеру, які виникають у Договірних Державах при її практичному застосуванні, ці питання вирішуються у межах внутрішнього законодавства кожної з держав – учасниць Конвенції. Так, в Україні механізм реалізації загальних правил, встановлених ст. 24 Конвенції, визначається, зокрема, ст. 13 Кодексу.
Відповідно до п. 13.5ст. 13 Кодексу для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Отже, у разі отримання фізичною особою – резидентом України доходу у вигляді дивідендів з іноземних джерел підставою для зарахування сум сплаченого податку на території …. при виплаті дивідендів є довідка, визначена п. 13.5 ст. 13 Кодексу та легалізована в установленому порядку.
При цьому надання зазначеної довідки у електронному вигляді положеннями Кодексу не передбачено.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |