X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.01.2024 р. № 210/ІПК/26-15-24-01-13-12

Головне управління ДПС у м. Києві керуючись пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо податкових наслідків, які виникають в результаті отримання безоплатної поворотної фінансової допомоги фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку та в межах компетенції повідомляє.

Фізична особа-підприємець-платник єдиного податку третьої групи повідомила, що для здійснення підприємницької діяльності має намір отримати від приватних осіб поворотну фінансову допомогу, яку планує повернути через шість місяців. В зв’язку із цим платник просить надати індивідуальну податкову консультацію, в якій роз’яснити: чи включаються до доходу фізичної особи – підприємця-платника єдиного податку кошти у вигляді поворотної фінансової допомоги та чи підлягають такі кошти відображенню в Декларації платника єдиного податку? Якими документами необхідно підтверджувати дану операцію?

Відповідно до пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 ПКУ поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики (статті 1046 - 1053 Цивільного кодексу України).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються у главі 1 розділу XIV ПКУ.

До платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (підпункт 3 пункту 291.4 статті 291 ПКУ).

Доходом платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначений п. 292.3 ст. 292 ПКУ (пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

При цьому до складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема, суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів (пп. 3 п. 292.11 ст. 292 ПКУ).

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ (п. 292.13 ст. 292 ПКУ).

Статтею 44 ПКУ встановлені вимоги до підтвердження даних, визначених в податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Таким чином, фізична особа - підприємець - платник єдиного податку, яка отримала поворотну фінансову допомогу та повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, не враховує її суму у складі доходу фізичної особи – підприємця та не відображає в Декларації платника єдиного податку. Водночас, платники податків зобов’язанівести первинні документи відповідно до вимог ст. 44 ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.