X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.01.2024 р. № 218/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),розглянула звернення …. щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, платник податків - фізична особа згідно договору купівлі – продажу в 2023 році здійснила перший продаж квартири, що перебувала у власності платника більше трьох років, але розрахунок між сторонами договору не відбувся і договір було розірвано. Зі слів платника, квартира перейшла у власність покупця на 2 дні, після чого фізичній особі - продавцю в 2023 році було повернуто право власності на квартиру в результаті розірвання договору купівлі-продажу, про що зазначено у витягу.

Платник податку має намір в 2023 році повторно продати квартиру в зв’язку з чим просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо оподаткування доходу з продажу вищезазначеної квартири.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Частиною четвертою ст. 334 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) встановлено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦКУ).

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна, неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця визначено ст. 172 ПКУ.

Відповідно до п. 172.8 ст. 172 ПКУ під продажем розуміється будь-який перехід права власності або будь-яких інших аналогічних прав на об'єкти нерухомості, неподільний об'єкт незавершеного будівництва / майбутній об'єкт нерухомості, подільний об'єкт незавершеного будівництва, крім їх успадкування та дарування.

Отже, розірвання фізичними особами – резидентами договору купівлі – продажу об’єкта нерухомості(земельної ділянки), за наслідками якого відбувається перехід права власності, є продажем такого об’єкта.

Відповідно до п. 172.1 ст. 172 ПКУ не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну), зокрема, квартири.

Згідно із п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 ПКУ та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Разом з тим відповідно до п. 172.2 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» ПКУ).

Враховуючи зазначене, дохід, отриманий платником податків від продажу протягом звітного (податкового) року об’єкта нерухомого майна, яке перебуває у власності платника податку більше трьох років, не оподатковується  податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.

Разом з тим,  якщо платником податку протягом звітного (податкового) року здійснюється перший продаж нерухомого майна не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 ПКУ (квартири, яка перебуває у власності менше трьох років і не отримана у спадщину), то дохід, отриманий від такого продажу оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. і військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Зауважуємо, що визначення терміну перебування у власності фізичної особи об’єкта нерухомого майна знаходиться у правовому полі Міністерства юстиції України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.