Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо нарахування податкових зобов’язань згідно зі статтею 199 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство з 01.05.2022 до 01.08.2023 перебувало на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу (далі – спрощена система оподаткування за ставкою 2 відсотки), передбаченій підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.
До переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки Товариство було платником ПДВ та нараховувало податкові зобов’язання згідно зі статтею 199 розділу V ПКУ. За підсумками 2021 року Товариство здійснило перерахунок сум податкових зобов’язань, нарахованих згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ. Як вбачається із звернення, після повернення на загальну систему оподаткування (відновлення реєстрації платником ПДВ) починаючи з 01.08.2023 Товариство також використовує придбані товари/послуги частково в оподатковуваних, а частково в неоподатковуваних операціях.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1) необхідності проведення перерахунку частки використання придбаних товарів/послуг в оподатковуваних операціях за періоди січень-травень 2022 року, та періоду і порядку відображення такого перерахунку у податковій звітності з ПДВ;
2) порядку проведення перерахунку частки використання придбаних товарів/послуг в оподатковуваних операціях за періоди з серпня по грудень 2023 року.
Зважаючи на те, що інформація, надана у зверненні, не дає змоги чітко ідентифікувати усі обставини операцій, щодо яких у такому зверненні порушено питання та при здійсненні яких нараховуються податкові зобов’язання, передбачені статтею 199 розділу V ПКУ (зокрема, щодо періодів придбання товарів/послуг, необоротних активів, які використовувались(ються) частково в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях), ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо порушених питань.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198 розділу V ПКУ.
Пунктом 198.1 статті 198 розділу V ПКУ передбачено, що до податкового кредиту відносяться, зокрема, суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів.
Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту отримувачем товарів/послуг, є податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН).
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ).
Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 розділу V ПКУ).
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 розділу V ПКУ).
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки встановлені главою 1 розділу XIV та підрозділами 8 і 10 розділу ХХ ПКУ.
Пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ встановлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей, визначених зазначеним пунктом.
Згідно з підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовують спрощена система оподаткування за ставкою 2 відсотки, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ на період використання спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки.
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, які використовують спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
Статтею 199 розділу V ПКУ визначено, що платники ПДВ, які здійснюють одночасно операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються ПДВ, а також операції, які не підлягають оподаткуванню ПДВ, зобов’язані нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до вказаної норми.
Таке нарахування здійснюється протягом року у разі придбання товарів/послуг, які призначаються для одночасного використання як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних ПДВ операціях. При нарахуванні податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до статті 199 розділу V ПКУ застосовується відповідний коефіцієнт (частка використання товарів/послуг та необоротних активів в неоподатковуваних операціях), який розраховується платниками щорічно у звітності з ПДВ за грудень попереднього року.
За підсумками календарного року здійснюється перерахунок зазначеного коефіцієнта (частки) виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, та відповідно до такого коефіцієнта здійснюється коригування податкових зобов’язань, нарахованих з використанням раніше визначеного коефіцієнта. При розрахунку зазначеного коефіцієнта не враховуються звітні (податкові) періоди, протягом яких реєстрація платником ПДВ була призупинена.
Водночас кожен конкретний випадок стосовно порядку нарахування податкових зобов’язань з ПДВ (у тому числі передбачених статтею 199 розділу V ПКУ) та складання податкових накладних має розглядатися за умови чіткої деталізації усіх обставин здійснення господарської діяльності платника податку та з урахуванням усіх первинних (бухгалтерських) документів, оформлених в межах здійснення такої господарської діяльності (операцій).
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |