Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що зареєстрований у (…), перебуває на другій групі спрощеної системи оподаткування. Починаючи з (…) по (…) діяльність не здійснювалася, у зв’язку з окупацією міста. У період окупації фізичною особою отримано статус внутрішньо-переміщеної особи (далі – ВПО) у (…).
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:
1. Чи має право фізична особа – підприємець надалі працювати з місцем реєстрації (…) враховуючи те, що така фізична особа – підприємець проживає та здійснює діяльність у (…), про що подано Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність № 20-ОПП(далі – повідомлення № 20-ОПП)?
2. Чи виникає у фізичної особи – підприємця обов’язок зміни адреси місцезнаходження фізичної особи – підприємця у разі отримання статусу ВПО?
3. Які наслідки та відповідальність при виникненні обов’язку зміни місцезнаходження для такої фізичної особи – підприємця?
Згідно з абзацом першим п. 63.5 ст. 63 Кодексу всі фізичні особи – платники податків реєструються в контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – Державний реєстр) у порядку, визначеному Кодексом.
Порядок реєстрації та внесення змін до відомостей Державного реєстру регулюється Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2017 за № 1306/31174, зі змінами (далі – Положення № 822).
Відповідно до розділу IX Положення № 822 фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи – платника податків, протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР (далі – Форма № 5ДР) та документа, що посвідчує особу (після пред’явлення повертається).
Згідно з Положенням № 822 фізичні особи подають зазначені заяви особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання – до контролюючого органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого контролюючого органу.
Для заповнення Форми № 5ДР використовуються дані документа, що посвідчує особу, та інших документів, які підтверджують зміни таких даних.
Відповідно до Положення № 822 до Форми № 5ДР вноситься така інформація, зокрема:
«Задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особи – зазначається місцезнаходження житла особи, що включає такі дані (за наявності): поштовий індекс, країна, область, район, місто (село, селище), район у місті, назва територіальної громади, вулиця(шосе/проспект/бульвар/алея/площа/майдан/ провулок/узвіз/з’їзд/проїзд/лінія/посіка/тупик тощо), номер будівлі (будинку/ корпусу/блоку/ секції тощо), номер квартири (кімнати тощо).
Зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи – заповнюється, якщо внутрішньо переміщена особа зареєструвала або задекларувала місце свого проживання без зняття з реєстрації свого попереднього проживання на тимчасово окупованих територіях».
Для підтвердження інформації про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особа подає один з таких документів:
витяг з реєстру територіальної громади;
паспорт, виготовлений у формі книжечки;
тимчасове посвідчення громадянина України.
За потреби підтвердження відомостей про зареєстроване місце проживання, що внесені до паспорта у формі книжечки, перевірка таких відомостей здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим п. 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 05 листопада 2021 року № 1871-ХІ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі – Закон № 1871).
Для підтвердження факту внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа подає довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до частини першої ст. 4 Закону № 1871 особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
На період тимчасової окупації територій положення частини першої ст. 4 Закону № 1871 не поширюється на осіб, місце проживання яких зареєстроване у житлі, що розташоване на тимчасово окупованих територіях. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
Особа, місце проживання якої зареєстроване у житлі, що розташоване на тимчасово окупованих територіях, може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання за межами тимчасово окупованої території України без внесення будь-яких відміток до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.
Згідно з абзацом другим п. 63.5 ст. 63 Кодексу фізичні особи – підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Кодексом.
Облік самозайнятих осіб регламентований ст. 65 Кодексу.
Державна реєстрація фізичних осіб – підприємців здійснюється відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV«Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон№ 755) шляхом включення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) на підставі документів, зокрема, поданих заявником для державної реєстрації.
Порядок внесення змін до облікових даних самозайнятих осіб, зокрема у випадку зміни місцезнаходження визначений ст. 66 Кодексу.
Так, у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків, а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Порядок зміни контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків, території територіальної громади або ДПІ обслуговування визначений розділом Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588).
Відповідно до п. 10.4 розділу Х Порядку № 1588 у зв’язку із зміною місцезнаходження / місця проживання платника податків, процедури, передбачені цим розділом, розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження, зокрема, відомостей з Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження платника податків.
Згідно з нормами розділу Х Порядку № 1588 у разі зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, процедури зняття з обліку / взяття на облік такого платника податків контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) або місцем обліку платника податків проводяться протягом одного місяця.
Отже, першоджерелом даних про фізичних осіб – підприємців є Єдиний державний реєстр.
Відповідно до частини четвертої ст. 9 Закону № 755в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про фізичну особу – підприємця, зокрема, щодо місцезнаходження (адреси місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою – підприємцем). Зміна даних про місцезнаходження підлягає державній реєстрації.
Обов’язок суб’єктів господарювання повідомляти контролюючі органи про об’єкти оподаткування встановлений п. 63.3 ст. 63 Кодексу, згідно з яким
з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – об’єкти оподаткування), (неосновне місце обліку).
Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
Порядком № 1588 встановлені порядок подання та форма повідомлення № 20-ОПП.
Якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об’єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник податків зобов’язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у контролюючому органі за місцезнаходженням такого об’єкта у порядку, визначеному розділом VII Порядку обліку № 1588 (п. 8.3 розділу VIIІ Порядку № 1588).
Відповідно до п. 7.2 розділу VII Порядку № 1588 для взяття на облік за неосновним місцем обліку платник податків зобов’язаний протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об’єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню чи пов’язані з оподаткуванням, подати до відповідного контролюючого органу заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою № 17-ОПП.
Також взяття на облік за неосновним місцем обліку здійснюється на підставі повідомлення № 20-ОПП, якщо у такому повідомленні платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об’єкта оподаткування.
У разі якщо платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку у повідомленні № 20-ОПП, він звільняється від обов’язку подання до контролюючого органу заяви за формою № 17-ОПП.
Відповідно до пункту 8.4 розділу VIIІ Порядку № 1588 повідомлення № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У повідомленні № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, зокрема, місцезнаходження об’єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об’єкта оподаткування (п. 8.5 розділу VIIІ Порядку обліку № 1588).
Виходячи з вищенаведеного, будь-який суб’єкт господарювання, незалежно від форми ведення підприємницької діяльності, зобов’язаний подати до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення № 20-ОПП з інформацією щодо фактичної адреси провадження підприємницької діяльності як про об’єкт оподаткування.
У разі, якщо місце проживання/реєстрації фізичної особи – підприємця мє місцем, де провадиться підприємницька діяльність, або воно пов’язане із здійсненням підприємницької діяльності, то фізична особа – підприємець повинна подати повідомлення № 20-ОПП, у якому повідомити про місце проживання/реєстрації як про об’єкт оподаткування.
Відповідальність за неподання платниками податків у строки та у випадках, передбачених Кодексом, заяв або документів для реєстрації зміни місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних встановлена ст. 117 Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |