Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),надає нову індивідуальну податкову консультацію … з урахуванням висновків, викладених у рішенніЖитомирського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 (справа № 240/5009/20) і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин та норм законодавства, чинного на момент дії зазначених обставин.
Платник податків є особою з інвалідністю внаслідок війни третьої групи та водночас є адвокатом.
В …платника було повідомлено про заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).
Відповідно до отриманої інформації платнику стало відомо про не внесення до реєстру страхувальників відомостей, що платник має статусособи з інвалідністю внаслідок війни.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи зобов’язаний платник особисто подавати про себе інформацію щодо наявностістатусу інваліда контролюючому органу, а також роз’яснити порядок отримання ДФС такої інформації відносно особи?
2. Чи зобов’язаний платник, як фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та є особою з інвалідністю сплачувати єдиний внесок, враховуючи те, що своєї добровільної згоди на його сплату не надавав?
3. Чи буде платник звільнений від сплати єдиного внеску, якщо відносно нього буде у встановленому порядку внесено обов’язкову інформацію про інвалідність (із зазначенням її терміну) до інформаційної системи органу доходів і зборів («Реєстру страхувальників», ІТ «Податковий блок»)?
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 5076), ст. 1 якого визначено, що адвокат – це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені Законом № 5076.
Адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту.
Частиною третьою ст. 4 Закону № 5076 визначено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
При цьому адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою (частина перша ст. 13 Закону № 5076).
Згідно з п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПКУсамозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого п.п. 65.9 ст. 65 ПКУ) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську діяльність та отримують дохід від цієї діяльності є платниками єдиного внеску (п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464).
Базою нарахування єдиного внеску для зазначених осіб є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Враховуючи викладене, особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність,та одночасно є особою з інвалідністю зобов’язана визначати базу нарахування єдиного внеску та сплачувати суму внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску на місяць, незалежно від наявності відмітки у ІТ «Податковий блок» щодо зазначеного статусу.
При цьому між Державною податковою службою України (далі – ДПС), Пенсійним фондом України (далі – ПФУ) та фондами соціального страхування відбувається обмін даними відповідно до протоколів обміну інформацією, розроблених на виконання Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 № 494, постановою ПФУ від 19.09.2013 № 16-1, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 09.10.2013 за № 1733/24265.
Так, ДПС та ПФУ складається Протокол про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб (платників єдиного внеску), відповідно до норм якого ПФУ щомісяця надає ДПС інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності.
Отже, інформацію щодо наявності статусу особами з інвалідністю контролюючому органу надає Пенсійний фонд України. Тобто особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, та одночасно є особою з інвалідністю не зобов’язана надавити до контролюючого органу документи, які підтверджують наявність такого статусу.
Додатково повідомляє, що з урахуванням положень ст. 53ПКУзазначена консультація, надана на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 (справа № 240/5009/20),має індивідуальний характер та може застосовуватись виключно ….
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |