X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.01.2024 р. № 100/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податку повідомив, що перебуває на обліку як фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групиза ставкою 5 відсотків. З набранням чинності 16.04.2022 Закону України від 01квітня 2022 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану» платник перейшла на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою у розмірі 2 відсотка. З 01.08.2023 платник повернулась на сплату єдиного податку за ставкою 5 відсотків.

Також платник зазначила, що до 01.08.2023 (перебувала на спрощеній системі оподаткування із застосуванням ставки єдиного податку в розмірі 2 відсотка) реалізовано товар та отримано за нього грошові кошти, які були включені до складу доходу та оподатковані за ставкою 2 відсотка. Проте цей товар було повернуто покупцем, і відповідно платник змушена була повернути покупцю сплачені ним грошові кошти.

Крім того,платником до 01.08.2023 було отримано передоплату за товар, сума якої була включена до складу доходу та оподаткована за ставкою 2 відсотка. Проте, в подальшому платник повернула суму цієї передоплати. Повернення товару і сплачені за нього грошові кошти, а також повернення передоплати відбулось вже після 01.08.2023, тобто після повернення платника до сплати єдиного податку за ставкою 5 відсотків. Тобто платник отримала дохід, як платник єдиного податку за ставкою 2 відсотка, а повертає покупцю сплачені кошти вже як платник єдиного податку за ставкою 5 відсотків.

У зв’язку з чим фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Яким чином платнику податку, який отримав дохід, перебуваючина спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податкуу розмірі 2 відс. доходу у період воєнного, надзвичайного стану, здійснити коригуванняв декларації, якщо ним було повернено ці кошті в наступному податковому періоді вже після переходу на сплату єдиного податкуза ставкою5 відсотків?
  2. Чи слід платнику податків зменшувати обсяг доходів, який він отримав у податковому періоді після 01.08.2023, перебуваючи на третій групі єдиного податку на суму повернення коштів, здійснене в цьому ж податковому періоді та які він отримав, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку у розмірі 2 відсотка доходу у період воєнного, надзвичайного стану?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлена у розмірі 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 ПКУ).

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Крім того, перелік доходів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку, визначено п. 292.11 ст. 292 Кодексу.

До складу доходу, визначеного ст. 292 Кодексу, не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу (п. 292.13 ст. 292 Кодексу).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи та податкових агентів платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів) є календарний квартал (крім податкового періоду податкової звітності з податку на додану вартість, визначеного п. 202.1 ст. 202 Кодексу) (абзац другий п. 294.1 ст. 294 Кодексу).

Податкова декларація складається наростаючим підсумком з урахуванням норм п.п. 296.5 і 296.6 ст. 296 Кодексу (п. 296.7 ст. 296 Кодексу).

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці) у податковій декларації окремо відображають:

1) обсяг доходу, оподаткований за кожною з обраних ними ставок єдиного податку;

2) обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15 відсотків (у разі перевищення обсягу доходу) (п.п. 296.5.3 п. 296.5 ст. 296 Кодексу).

Форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578, із змінами (далі – Декларація).

Разом з цим згідно з абзацом першим п.п. 9.7 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду, крім випадків передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Форма податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2022 № 124 (далі – Декларація за формою № 124).

Таким чином, оскільки дохід, отриманий фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи під час застосування особливостей, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та застосування ставки єдиного податку 2 відс., не включається до суми граничного обсягу доходу, визначеного п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, то з метою уникнення порушень при заповненні податкової звітності та визначення обсягу доходу вказаний дохід відображається платником єдиного податку у Декларації за формою № 124 і не відображається у квартальній Декларації після повернення на третю групу зі сплатою єдиного податку за ставкою 5 відсотків.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.