Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму грошових коштів, які будуть перераховані на користь Державного підприємства (далі – ДП) для погашення боргів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ визнано переможцем в електронному аукціоні об’єкта малої приватизації, що складається з будівель, обладнання, рухомого та іншого майна. На аукціоні ТОВ було придбано окреме майно, що не єдиним майновим комплексом.
ТОВ укладено з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по «», «» та «»областях договір купівлі-продажу об’єкта малої приватизації (далі – Договір) – окремого майна за результатами електронного аукціону.
Відповідно до п. 5.4 Договору ТОВ зобов’язано протягом 5 робочих днів з моменту переходу права власності на об’єкт приватизації перерахувати на рахунок ДП, як балансоутримувача майна, грошові кошти для погашення боргів ДП із заробітної плати, перед бюджетами (у тому числі штрафних санкцій) та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, простроченої кредиторської заборгованості.
ТОВ звертається з проханням надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
чи здійснюється коригування фінансового результату до оподаткування на суму відшкодованих витрат, яку ТОВ має перерахувати на користь ДП у відповідності до п. 5.4 Договору для погашення боргів ДП та за яким кодом відображається операція в додатку РІ до податкової декларації?
Для цілей оподаткування, як встановлено п. 44.1 ст. 44 Кодексу, платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п.44.2 ст. 44 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів вважається безповоротною фінансовою допомогою.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Згідно зп.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), платникам податку, які є пов'язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від'ємне значення об'єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 цього пункту.
Виходячи з описаних у запиті умов, перерахування ТОВ на користь ДП грошових коштів для погашення ДП боргів із заробітної плати, перед бюджетами (у тому числі штрафних санкцій) та з єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, простроченої кредиторської заборгованості вважатиметься безповоротною фінансовою допомогою.
Враховуючи наведене, ТОВ – платник податку на прибуток збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги платнику податку на прибуток (ДП), якщо отримувач такої допомоги (ДП) є пов'язаною з ТОВ особоюта ним задекларовано від'ємне значення об'єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу, і ця допомога була врахована надавачем у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування.
Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні).
Отже, порядок формування витрат у бухгалтерському обліку при перерахуванні ТОВ грошових коштів для погашення боргів ДП належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Водночас зазначаємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, потребує аналізу документів та матеріалів, зокрема договорів, що дозволяють ідентифікувати предмет запиту більш детально.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |