X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.01.2024 р. № 337/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо питань повернення платника податків на застосування системи оподаткування, на якій він перебував до обрання спрощеної системи оподаткування третьої групи з особливостями оподаткування за ставкою 2 відсотка та, керуючись нормами ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Згідно із зверненням Товариство займається вирощуванням зернових та технічних культур на орендованих землях. У 2022 році Товариство було платником єдиного податку четвертої групи.З01квітня 2022 року перейшло на спрощену систему оподаткуваннятретьої групи з особливостями оподаткування за ставкою 2 відсотка. Відповідно до вимог Кодексу з 01 серпня 2023 року Товариство автоматично повинно повернутися на четверту групу єдиного податку, на якій господарство перебувало до 01 квітня 2022 року. Всі орендовані Товариством землі знаходяться на тимчасово окупованій території України.

Товариство, посилаючись на норми Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Прошу роз’яснити механізм повернення на сплату єдиного податку четвертої групи, а саме які заяви, декларації (загальні, звітні) та додатки до них, розрахунки треба подати до контролюючого органу та в які терміни?

2. Чи потрібно робити розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2022 рік та чи впливає її розмір на можливість повернення до сплати єдиного податку четвертої групи з 01 серпня 2023 року?

3. Як відобразити те, що всі орендовані Товариством землі знаходяться на тимчасово окупованій території України?

Щодо питання 1 та 2

Сільськогосподарський товаровиробник – юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа – підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах,ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.( пп.14.1.235 п.14.1 ст.14 Кодексу).

Відповідно до пп.4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку четвертої групи – сільськогосподарських товаровиробників належать, зокрема, юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року подають:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Зокрема, підпунктом 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу визначено, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник – юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Водночас, відповідно до вищезазначеного підпункту п.298.8 ст.298 Кодексу встановлено, що якщо така частка не перевищує 75 відсотків у зв’язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до платника податку в наступному податковому (звітному) році зазначена вимога не застосовується.  

Такі платники податку для підтвердження статусу платника єдиного податку подають податкову декларацію разом із рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб’єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

При цьому, відповідно до пп. 10.1 п. 10 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу для цілей, визначених, зокрема, підпунктом 298.8.4 п.298.8 ст.298 Кодексу, частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік платників єдиного податку четвертої групи, у яких не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, має дорівнювати або перевищувати 50 відсотків.

Тобто для набуття/підтвердження статусу платника єдиного податкучетвертої групи платники зобов’язанні подати звітність визначену підпунктом 4 п. 291.4 ст. 291 з урахуванням вимог пп.298.8.4 п.298.8 ст.298 та пп.10.1 п.10 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.

Особливості переходу суб'єктів господарювання, які використовували особливості оподаткування спрощеної системи оподаткування на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачено пунктом 9 прим.1підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.

Платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених
пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу (пп.9 прим.1.1 п.9 прим.1підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу).

Таким чином, оскільки до переходу на особливості оподаткування платник перебував на спрощеній системі - четвертої групи єдиного податку, платник автоматично з 01 серпня 2023 року (у 2023 році) вважається платником єдиного податку четвертої групи.

При цьому з метою своєчасного декларування податкових зобов’язань платнику податків необхідно:

У складі таких Декларацій (загальної та звітних) на поточний 2023 рік подається, зокрема, Додаток 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» (далі – Додаток 3) як невід’ємна частина податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи. При цьому якщо розрахунок загального МПЗ за податковий (звітний) 2022 рік здійснювався в складі податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за грудень 2022 року, то показники Додатка 3 до Декларації групи не заповнюються (в паперовому вигляді проставляються прочерки);

сплатити податкове зобов’язання  з єдиного податкучетвертої групи за III квартал 2023 року – до 30 жовтня 2023 (включно) та IV квартал 2023 року – до 30 січня 2024 року (включно) відповідно до норм пп. 295.9.2 п. 295.9 ст.295 Кодексу.

Щодо питання 3

Відповідно до пп. 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу - платникам єдиного податку надано право тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховувати та не сплачувати єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією.

Дія цього підпункту не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація російською федерацією завершені до 1 травня 2022 року.

При визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях, визначених Кодексом застосовується Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі – Перелік територій).

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Підставою для ненарахування та несплати єдиного податку четвертої групи є перебування таких земельних ділянок в Переліку територій.

При цьому пп.69.33 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу визначає можливість уточнення податкових зобов’язань по єдиному податку четвертої групи, задекларованих до набрання чинності Закону №3050-ІХ, шляхом подання уточнюючих розрахунків до раніше поданих податкових декларацій платниками єдиного податку четвертої групи (юридичні особи) за березень – грудень 2022 року та 2023 рік за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до Переліку територій:

у 2022 році: за період з 1 березня до дати завершення на територіях, визначених наказом №309, активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією (крім територій, на яких ведення активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією завершені до 1 травня 2022 року, оскільки на них не поширюється дія підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»);

у 2023 році: за період з 1 січня до дати завершення на територіях, визначених наказом № 309, активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією.

Таким чином, у разі якщо Товариство має підстави не нараховувати та не сплачувати єдиний податок четвертої групи відповідно до пп.69.33 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу та не скористалося правом на звільнення сплати єдиного податку четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, має право подати уточнюючі розрахунки до раніше поданих Декларацій за березень – грудень 2022 рокута 2023 рік за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій (які не завершені до 1 травня 2022 року) або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до  Переліку територій.

Слід зазначити, що необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення (з’ясування) всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).