X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.01.2024 р. № 359/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування сум грошових коштів, отриманих в якості плати за використання торговельної марки (роялті) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, заявник є співвласником майнових прав інтелектуальної власності на торговельну марку, що зареєстрована у встановленому чинним законодавством порядку.

При цьому, заявник є інститутом спільного інвестування (корпоративним інвестиційним фондом) (далі – ІСІ), а другий співвласник торговельної марки – товариство, платник податку на прибуток на загальних підставах.

Відповідно до ліцензійного договору ліцензійний платіж надходить на рахунки товариства та ІСІ у відсотковому співвідношенні 90% - ІСІ та 10% - товариству.

Враховуючи викладене вище, заявник запитує:

Оскільки відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу доходи від
діяльності ІСІ звільняються від оподаткування, чи має право заявник при будь-якому розподілі ліцензійної винагороди (роялті) за використання торговельної марки на підставі укладеного ліцензійного договору на застосування п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу, тобто, не оподатковувати отримані кошти податком на прибуток?

Статтею 493 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) встановлено, що суб’єктами права інтелектуальної власності на торговельну марку є фізичні та юридичні особи.

Право інтелектуальної власності на певну торговельну марку може належати одночасно кільком фізичним та (або) юридичним особам.

Майновими правами інтелектуальної власності є право на використання об’єкта права інтелектуальної власності (частина перша ст. 424 ЦКУ).

Частиною другою ст. 495 ЦКУ встановлено, що майнові права інтелектуальної власності на торговельну марку належать володільцю відповідного свідоцтва, володільцю міжнародної реєстрації, особі, торговельну марку якої визнано в установленому законом порядку добре відомою, якщо інше не встановлено договором.

Правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення суб’єктів спільного інвестування, особливості управління активами зазначених суб’єктів визначаються Законом України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 5080).

Підпунктом 5 частини 1 ст. 1 Закону № 5080 встановлено, що діяльність ІСІ – діяльність, яка провадиться в інтересах учасників (учасника) ІСІ та за рахунок ІСІ шляхом вкладення коштів спільного інвестування в активи ІСІ.

Згідно із п. 13 частини першої ст. 1 Закону № 5080 кошти спільного інвестування - кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених цим Законом, інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 5080 активи ІСІ – сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості та спеціальних майнових прав на них, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Комісії.

Пунктом 1 розділу ІІ Положення про склад та структуру активів інституту спільного інвестування, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.09.2013 № 1753, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за № 1689/24221, встановлено, що активи ІСІ складаються з грошових коштів, у тому числі в іноземній валюті, на поточних та депозитних рахунках, відкритих у банківських установах, банківських металів, нерухомості, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості та спеціальних майнових прав на них, цінних паперів, визначених Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», цінних паперів іноземних держав та інших іноземних емітентів, корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, майнових прав і вимог, а також деривативних контрактів та інших активів, дозволених законодавством України, з урахуванням обмежень, установлених Законом № 5080 безпосередньо для конкретних типів та видів інвестиційних фондів.

Зазначені активи формуються (оплачуються) за рахунок коштів спільного інвестування.

Набуття, за умови дотримання вимог законодавства, в тому числі у сфері інтелектуальної власності та спеціального, з урахуванням обмежень, установлених Законом № 5080 безпосередньо для конкретних типів та видів інвестиційних фондів, та якщо це передбачено інвестиційною декларацією відповідного корпоративного фонду, компанією з управління активами до складу активів такого фонду за рахунок коштів спільного інвестування, визначених законодавством майнових прав на торговельну марку (в тому числі таких, що перебувають у спільній власності), є такими, що не суперечать нормам Закону № 5080. При цьому, такі майнові права є активами ІСІ.

Доходи від діяльності ІСІ (роялті), отримані корпоративним фондом як винагорода за використання або за надання права на використання обʼєкта права інтелектуальної власності (торговельної марки), що входить до складу активів ІСІ є коштами спільного інвестування.

Вказані висновки наведені у листі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.12.2023 № 09/04/16563.

Особливості звільнення від оподаткування інститутів спільного інвестування встановлені п. 141.6 ст. 141 Кодексу.

Відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).

Отже, доходи у вигляді роялті, отримані корпоративним фондом як винагорода згідно відсоткового співвідношення розподілу ліцензійної винагороди між власниками права інтелектуальної власності (торговельної марки) передбаченого ліцензійнимдоговоромза використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності (торговельної марки), якийперебуває у спільній власностіта входить до складу активів ІСІ, є коштами спільного інвестування, які звільняються від оподаткування податком на прибуток підприємств відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).