Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє наступне.
У зверненні, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи одноразово отримав від юридичної особи поворотну фінансову допомогу для придбання товарів на обладнання необхідного для провадження свої діяльності.
Однак у зв’язку із відсутністю господарської діяльності у фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, що спричинена у т. ч. агресією російської федерації проти України, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи не може повернути отриману поворотну фінансову допомогу у строк 12 місяців, як зазначено у договорі та п. 292.11 ст. 292 Кодексу.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи буде додаткове оподаткування, якщо суму поворотної фінансової допомоги після включення до доходу та сплати 5 відс. єдиного податку, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи так і не поверне надавачу допомоги після спливу строку позовної давності?
2. Чи буде додаткове оподаткування, якщо суму поворотної фінансової допомоги після включення до доходу та сплати 5 відс. єдиного податку, надавач поворотної фінансової допомоги здійснить прощення поворотної фінансової допомоги?
Поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно з п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку,
які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають
з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Доходом для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу).
При цьому до складу доходу, визначеного ст. 292 Кодексу, не включаються, зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (п.п. 3 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).
Відповідно до п. 294.1 ст. 294 Кодексу податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи та податкових агентів платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів) є календарний квартал (крім податкового періоду податкової звітності з податку на додану вартість, визначеного п. 202.1 ст. 202 Кодексу).
Згідно з п. 293.4 ст. 293 Кодексу ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої – третьої групи (фізичні особи – підприємці) у розмірі 15 відсотків, зокрема, до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів)).
Таким чином, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи, яка отримала поворотну фінансову допомогу, не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.
Разом з тим, якщо сума зазначеної допомоги не повертається фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи протягом 12 календарних місяців з дня її отримання або позикодавцем здійснюється прощення суми заборгованості, то сума такої допомоги включається до складу доходу платника єдиного податку наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги, а також фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи зобов’язана сплатити єдиний податок за ставками, визначеними у п.п. 293.3 ст. 293 Кодексу. У разі перевищення у податковому (звітному) періоді обсягу доходу, визначеного
п. 291.4 ст. 291 Кодексу, платник єдиного податку зобов’язаний застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
______________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |