X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.01.2024 р. № 428/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства, надіслане до ДПС листом Головного управління,щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, що був встановленийпунктом 71підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), враховуючи зміни, що були внесені окремими постановамиКабінету Міністрів України до відповідного переліку товарів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, між Товариством (далі – Підрядником) та суб’єктом господарювання (далі – Генпідрядником) укладений Договір підряду. Відповідно до Договору підряду Генпідрядник доручає, а Підрядник зобов’язується виконати будівельні роботи по об’єкту (далі – роботи). Для належного виконання умов Договору підряду необхідно було придбати «Сепаратор нафтопродуктовий OLSH700-60 горизонтальний в комплекті з колодязями» (код згідно з УКТ ЗЕД 8421210000) в кількості 2 (двох) одиниць, та після їх монтажу включити її вартість у відповідний акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, акт вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ-3.

14.06.2023 між Підрядником та Товариством (далі – Постачальник) було укладено Договір поставки вищезазначеного товару. За умовами Договорупоставки Постачальник зобов’язується поставити товар і передати його у власність Підрядника, а Підрядник зобов’язаний прийняти та сплатити вартість товару. Товар було поставлено Підряднику 14.06.2023, що підтверджується видатковою накладною. 14.06.2023 Постачальником складено та  зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН)  податкову накладну з кодом пільги 14060544, тобто з урахуванням ПДВ 0,00 грн. Під час поставки товару на нього поширювалась дія Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 № 224 (далі – Постанова № 224).

Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо врахування вартості устаткування при закриті виконаних робіт за формою КБ-2В та акту вартості устаткування, придбання якого покладено на Підрядника, з урахуванням пільгового товару, який на момент закупівлі та монтажу на об’єкті будівництва в червні 2023 року не оподатковувався ПДВ.

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з 17 березня 2020 року по 30 червня 2023 року, від оподаткування ПДВ звільнялися операції з:

ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовувалися щодо таких операцій.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільнялись від оподаткування податком на додану вартість та які звільнялись від сплати ввізного мита, було затверджено Постановою № 224 зі змінами та доповненнями(далі – Перелік № 224).

У підрозділі «Інші» розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Переліку № 224 були зазначені такі товари,зокрема, система безперебійного електроживлення, електрогенераторні установки, трансформатори (крім товарів цивільної авіації), інвертори, акумулятори електричні, включаючи сепаратори для них, тощо.

Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ встановлено, що датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб’єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ для операцій з постачання на митній території України товарів, застосовувався виключно до тих товарів, назви яких зазначені в Переліку № 224. Коди УКТ ЗЕД наводилися у Переліку № 224 довідково.

Якщо товари не були включені до Переліку № 224 або не відповідали назвам та вимогам, що були встановлені Переліком № 224, операції з постачання таких товарів оподатковувалися ПДВ за загальними правилами.

Якщо Підрядник за Договором підряду застосовує загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань, то податкові зобов’язання за операцією з виконання підрядних будівельних робіт визначаються на дату «першої події», визначеної згідно з правилами, встановленими пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.

Для операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, діяв до 30.06.2023 включно, тобто до закінчення останнього календарного дня місяця, в якому завершилась дія карантину, встановленого Урядом з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Оподаткування ПДВ таких операцій здійснюється незалежно від того, в який період і за яких умов (до дати запровадження пільги із застосуванням ставки податку чи в період її дії із застосуванням звільнення від ПДВ) здійснювалося їх придбання чи ввезення на митну територію України.

Якщо операція з постачання товарів, що були включені до Переліку № 224, здійснюється починаючи з 01 липня 2023 року, то така операція підлягає оподаткуванню ПДВ за ставкою 20 відсотків.

Крім цього, ДПС повідомляє, що до операцій з постачання послуг, застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначеним пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ та Переліком № 224 не передбачено.

Якщо комплектуючі (обладнання та устаткування), є складовою частиною певних робіт/послуг, та їх вартість включається до загальної вартості таких робіт/послуг, то постачання кожної з окремих складових частин таких робіт/послуг не розглядається як окремо визначена операція для цілей оподаткування податком на додану вартість. Оподаткуванню податком на додану вартість підлягає операція з постачання робіт/послуг в цілому, а не окремих її складових частин в загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Щодо класифікації товарів та встановлення відповідності товарів, зазначених у зверненні, назвам товарів, включених до Переліку № 224, ДПС рекомендує звернутися до Торгово-промислової палати України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію(пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).