X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.01.2024 р. № 451/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), надає нову індивідуальну податкову консультацію адвокату з урахуванням висновків, викладених у рішенні Київського окружногоадміністративногосудувід 30 грудня 2020 року (справа № 826/19075/14) і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин та норм законодавства, чинного на момент дії зазначених обставин.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи має платник податку обов’язок нараховувати (сплачувати) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) на суму доходу (прибутку), отриманого від індивідуальної адвокатської діяльності (яка не пов’язана з трудовою діяльністю платника податку у ТОВ «…..») працюючи юристконсультом у юридичної особи?

2.Чи зобов’язаний платник податку, здійснюючи незалежну адвокатську діяльність та одночасно працюючи юристконсультому юридичної особи стати у відповідному компетентному органі на облік як платник єдиного внеску відповідно до вимог ст. 5 Закону України від08липня2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) та п. 4.2 глави 4 постанови правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-6 «Про затвердження Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування?»

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулюються Законом № 2464.

Згідно з абзацом другим п. 2 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є працівники – громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюютьна підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, зазначених в абзацах другому та восьмому п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464.

Відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 №2464 платниками єдиного внеску є особи, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

Базою нарахування єдиного внеску:

для платників, зазначених у п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб(абзац перший п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464);

для платників, зазначених, зокрема, у п.2 частини першої ст. 4 Закону № 2464, є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзац перший п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464 (частина третя ст. 7 Закону № 2464).

Відповідно до частини дванадцятої ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Отже, особа, яка є найманим працівником (виключно в межах іншої, змінної від адвокатської діяльності) і при цьому отримує дохід від незалежної адвокатської діяльності, повинна стати на облік як платник єдиного внеску – фізична особа, яка забезпечує себе роботою самостійно – займається незалежною професійною діяльністю, та сплачувати окремо єдиний внесок з доходів,отриманих від незалежної професійної діяльності.

Додатково повідомляє, що з урахуванням положень ст. 53 Кодексу зазначена консультація, надана на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 (справа № 826/19075/14), має індивідуальний характер та може застосовуватись виключно адвокатом …