Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що зареєстрований фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи (не платник ПДВ).
В рамках провадження господарської діяльності платником було розроблено мобільний додаток, який він планує надавати користувачам мережі Інтернет у використання за плату через компанією Apple, з якою було укладено угоду шляхом підписання відкритої оферти на сайті компанії.
Згідно з угодою компанія Apple виступає агентом по доставці ліцензійних додатків кінцевим користувачам, які знаходяться в країнах та регіонах, вибраних платником податків як замовником в інструменті AppStoreConnect для подальшої загрузки цих додатків. Ліцензійний додаток відповідно до угоди – це будь-який контент, функціональні можливості розширення, наклейки та послуги, які пропонуються в програмному за стосунку.
В угоді також зазначено, що компанія Apple не придбаває права на ліцензійні додатки, і що право володіння ліцензійними додатками залишається за платником податків.
Суму винагороди, отриману платником податків за кожен проданий примірник мобільного додатку, компанія Apple перераховує на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, утримуючи з неї суму своєї комісії за надані послуги щодо доставки ліцензійних додатків кінцевим користувачам.
У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) Враховуючи те, що у платника податків при приєднанні до договору оферти з компанією Apple– постачальником електронних послуг не було практичної можливості зазначити статус підприємця, чи вважається дана угода такою, що укладена між фізичною особою – підприємцем та компанією – нерезидентом? Яким чином можна перевірити, що договір оферти є укладеним з нерезидентом США або з резидентом іншої країни?
2) Чи вважається у такому випадку дохід, перерахований на поточний рахунок фізичної особи – підприємця доходом, що оподатковується єдиним податком?
3) Чи вважається комісія, утримана компанією – нерезидентом з доходу платника податку, виплатою, з якої фізична особа – підприємець має сплатити податок на репатріацію як з доходу з джерелом походження з України згідно з п.п. «з» п.п.141.4.1 п.141.4 та п.п.141.4.2 п.141.4 ст.141 Кодексу за ставкою 15 відсотків?
Щодо першого питання
Статтею 42 Господарського кодексу України визначено, що підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Нормами Кодексу регулюються відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів (п. 1.1 ст. 1 розділу I Кодексу).
Питання визначення правомірності укладення і оформлення договорів, а також документів до таких договорів не належить до повноважень ДПС.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Щодо другого питання
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Датою отримання доходу платника єдиного податку, який не, є платником податку на додану вартість є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Відповідно до п. 292.5 ст. 292 Кодексу дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.
Таким чином, якщо кошти, отримані від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, зараховуються на рахунки, відкриті у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності, то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку.
При цьому, якщо при здійсненні розрахунків за проданий фізичною – особою – платником єдиного податку кінцевим користувачам мобільний додаток компанією – посередником утримується комісія, то сумою доходу фізичної особи – підприємця є повна сума з врахуванням такої комісії.
Одночасно зауважуємо, якщо кошти, які виплачуються нерезидентом зараховуються на рахунки в Україні, які відкриті для власних потреб, то такі кошти оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначено розділом ІV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи, отримані з джерел за межами України.
Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.11.1 якого у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім випадків, визначених цим підпунктом.
Крім того, згідно з п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу дохід, визначений ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором.
Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб – до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).
Згідно із п. 164.4 ст. 164 Кодексу під час отримання доходів у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Щодо третього питання
Згідно з п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом їх походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Перелік таких доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, визначено п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Доходами з джерелом походження з України є, зокрема, брокерська, комісійна або агентська винагорода, отримана від резидентів або постійних представництв інших нерезидентів щодо брокерських, комісійних або агентських послуг, наданих нерезидентом на території України на користь резидентів (пп. «з» пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Згідно з пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа – підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відс. (крім доходів, зазначених у п.п. 141.4.4 - 141.4.5 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Як зазначено у зверненні, фізична особа – підприємець замовляє послуги у нерезидента по доставці ліцензійних додатків кінцевим користувачам, які знаходяться в різних країнах та регіонах, вибраних замовником.
Отже, у разі якщо нерезидент надає брокерські, комісійні або агентські послуги на території України на користь резидентів, то доходи у вигляді брокерської, комісійної або агентської винагороди підлягають оподаткуванню відповідно до вимог п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
При цьому зазначаємо, що кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування платежів, здійснених платником податку на користь нерезидента за договором про надання послуг, має розглядатися з урахуванням договірних умов, обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |